SSD’ler HDD’lerin Yerini Alacak Mı?

Güvenilirlik Başka Bir Konu

Sürücü kapasitesini bir kenara bırakırsak SSD’lerin iki önemli avantajı var: hız ve güvenilirlik. Ancak gerçekçi konuşmak gerekirse hız etmeni kapasite tarafından yok ediliyor. Bunu şöyle anlatabiliriz:

İki aynı özelliklere sahip sisteminiz olduğunu düşünün birisi 128 GB SSD’ye diğeri de 1.5 GB HDD’ye sahip olsun. Ayrıca 1 TB sınırına dayanan film koleksiyonunuz olduğunu farz edelim. Bütün filmleri 128 GB SSD’ye sığdıramayacağınızdan bunları DVD’lere yazmak zorundasınız. Unutmayın her sistem tek bir sürücü kullanıyor yani bir SSD veya bir HDD. Bir film izlemek istediğinizde SSD kullanıyorsanız DVDler arasına dalıp istediğiniz filmi bulup sürücüye takmanız gerekiyor. Bence bu sürenin de erişim süresine eklenmesi gerekli. 1.5 TB HDD’nin varsa bütün filmler parmağınızın ucundadır istediğiniz filmi hemen izlemeye bağlayabilirsiniz.

Normal olarak daha hızlı olan SSD’yi desteklemek için yanına bir de HDD takabilirsiniz. Ancak bu durum HDD’lerin uzunca bir süre daha ortalarda olacağını daha da net olarak gösteriyor.

Güvenilirlik konusunda da SSD’lerin ne kadar güvenilir olduklarından bahsedilir. Ancak SSD’lerin bu alanda bir kusuru var: Sürekli yazılıp silinme işlemlerinden sonra bellek alanları zamanla bozuluyor. Ortalama olarak SSD’ler bellek alanı başına 100.000 yazma döngüsüne izin veriyorlar. Üreticilerin iddiasına göre bu SSD’lere 1,000,000 saat MTBF süresi (bozulmadan önce en uzun zaman) sağlıyor.

Bazı kullanıcılar SSD’lerin işletim sistemi için kullanılmasını tavsiye ediyorlar. Ancak diğer sürücülerin yanında sistemin üzerine kurulu olduğu sürücü çok daha fazla okuma/yazma işlemine maruz kalır. Yine de SSD’lerin hareketli parçası olmadığından normal HDD’lere göre daha güvenli olduklarını söyleyebilirim. Uzun bir zaman içerisinde bellek alanlarının yavaş yavaş bozulması tüm sabit diskin tek bir kafa (head) bozulmasına kurban gitmesinden daha iyidir. Çoğu okuma/yazma kafası arızasında HDD üzerindeki bilgiler tamamen uçarken SSD’lerde bellek alanlarının %50’si bozulsa bile içerisinden verilerinizin bir kısmını kurtarabilirsiniz.

SSD’lerin ilk başarısını güvenilirliğin ve kararlılığın önemli olduğu taşınabilir pazarda göstermeleri bekleniyor. Ancak fiyatlar ortalama seviyelere inmeden SSD’leri hep ileri seviye ürünlerde göremeye devam edeceğiz. Masaüstü sistemler için standart HDD’ler vazgeçilmez depolama ortamı olmaya önümüzdeki yıllarda da devam edecekler.

2009’un ya da 2010’un SSD’lerin yılı olacağını düşünenlerin biraz daha fazla beklemeleri gerekecek.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın