SSD’ler HDD’lerin Yerini Alacak Mı?

SSD'ler HDD'lerin Yerini Alacak Mı?

Son zamanlarda katı durum diskleri (solid state disk) tüm hızlarıyla pazara saldırdılar. Ancak SSD sürücülerin sabit disk pazarını ele geçirdiğini söylemek şu an için yanlış olur. Tabi ki SSD’lerin sunabileceği potansiyelden ve üreticilerin bu teknolojiyi geliştirme hızından çok etkilenmediğimizi söylemek yalan olur.

Ancak internette süregelen konuşmalarda SSD’lerin kısa bir süre içinde standart dahili depolama aygıtlarımız haline dönüşeceği söyleniyor. Bunun pek de doğru olmadığını düşünüyorum. Üreticilerin pazarlama taktiklerini bir kenara bırakırsak manyetik HDD’ler önümüzdeki birkaç yıl içinde temel depolama ortamımız olmaya devam edecekler.

Dizüstü veya masaüstü bilgisayarımda bir SSD sürücü istemem mi? Kesinlikle isterim. Bunu şu anda gerçekleştirmek fiyat açısından mantıklı mı? Kesinlikle değil!

HDD’lerin depolama alanı ve gigabyte başına maliyet konularında SSD’lere büyük fark attıkları bir gerçek. 1.5 TB kapasiteli sabit disklerin günümüzde 160 USD civarında bir fiyata sahip olduğunu düşünürsek, sadece kapasiteye bakarak bile SSD’lerden uzak durmamız gerektiğini görebiliriz. Büyüklük açısından da çok büyük farklar yok, özellikle dikey manyetik kayıt (perpendicular magnetic recording) teknolojisinin artık iyice yaygınlaştığı bu sıralarda HDD’ler gittikçe daha yoğun kayıt yapabiliyorlar. Üreticilerin tahminlerine göre HDD’lerin kapasitesi önümüzdeki birkaç yıl içerisinde 10 TB seviyelerine çıkacak.

Şu an için SSD sürücüler ortalama olarak 128 GB ile 256 GB arasında depolama kapasitesi sunuyorlar. Bu kapasiteye sahip sabit disklerin en son ne zaman popüler olduklarını hatırlamıyorum bile. Aynı alana daha çok veri sıkıştırma işi tüm hızıyla devam ederken SSD disklerin fiyatları çoğu kullanıcının bu teknolojiye ulaşamamasına neden oluyor. Ancak bunun normal olduğunu ve gelişmekte olan bütün teknolojiler için tekrarlandığını söyleyebiliriz. İnternetten yaptığımız aramada 160 USD fiyatla en fazla 16 GB SSD kapasitesi satın alabiliyorsunuz. Bu paranın biraz altına Seagate Barracuda 7200.11 ST31500341AS 1.5 TB satın alabiliyorsunuz.

Yedekleme ve arşivleme söz konusu olduğunda HDD’lerin SSD’ler karşısında ciddi bir avantajları var. Bu alanda bir çekişmenin bile olduğunu söyleyemeyiz. Toshiba gibi bazı firmalar 512 GB SSD sürücülerini tanıtmış olsalar da bu ürünlerin fiyatının çok yükseklerde olacağını tahmin etmek zor değil.

Bir cevap yazın