SSD Güç Tüketimi Yalanı!

Pil Ömrü Neden Daha Kısa Oluyor?

Bu soruyu yanıtlamak önemli çünkü aslında öyle değil gibi gözüken bir durum ortada. Birçok flaş SSD’nin güç gereksinimi boştayken ve yük altındayken meydana çıkıyor ve bu haliyle 2.5 inç’lik geleneksel dizüstü sabit diskleriyle kıyaslanıyorlar. Manyetik plakaların dönmesi prensibine sahip tipik bir 2.5inç’lik sabit disk boşta çalışırken genellikle 0.5Watt ve 1.3 Watt arasında bir güce ihtiyaç duyar. Tam yük altında ise bu güç ihtiyacı 2 Watt ile 4 Watt dolaylarındadır. Tam yük durumu, erişim düzeneğinin disk kafasını rastgele erişimlere bağlı olarak disk yüzeyi üzerinde ileri geri hareket ettirmek zorunda olduğu durumlarda ortaya çıkar.

Son cümledeki bir yeri vurgulamamıza izin verin: “erişim düzeneğinin disk kafasını hareket ettirmek zorunda olduğu durumlar”. Güç tüketimini anlayabilmemiz için önemli bir nokta. Geleneksel sabit diskler ortam üzerine yayılmış rastgele veri erişimi sorgularında tüketebilecekleri en fazla gücü tüketiyorlar. Bu sabit diskler sıralı okuma ya da yazma durumlarında erişim düzeneğinin hızlandırma ve hız kesme için harcadığı enerjiye ihtiyaç duymuyorlar ve bu da boşta çalıştıkları zaman harcadıkları güçten çok daha fazla güce gereksinimi olmadıkları anlamına geliyor.

Flaş SSD’lerin İki Güç Durumu Var

Flaş SSD’lerin “aktif” ve “boşta” olmak üzere iki güç durumu var gibi gözüküyor. Bu konu hakkında kesin bir bilgiye sahip değiliz ancak iki üreticinden aldığımız onaylamalara göre birçok flaş aygıtta halen güç tasarruf özelliliği sağlayacak mekanizmalar yok. Diğer yandan tüm sanayi, yeterli başarıma sahip olacak daha büyük kapasiteli SSD’ler elde etmek için MLC flaşları geliştirmeye çalışıyor. Bir diğer yanda da dayanıklılık güç tasarrufu özelliklerinden daha önemli hale geliyor ve dayanıklılık SSD’ler için bir sorun olabilir.

O zaman diyebiliriz ki, geleneksel sabit diskler ufak hareketlerin gerekli olduğu – sıralı okuma erişimi gibi – durumlarda nispeten daha az güç tüketimiyle çalışabilirken, flaş tabanlı sürücüler bunu yapamıyorlar. Flaş tabanlı sürücüler kullanımda oldukları zaman en fazla güç ihtiyacı grafiğini elde ediyorlar ve sonuç olarak geleneksel sürücülere oranla toplamda daha fazla güç tüketmiş oluyorlar.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

4 Yorum

 1. Umut Arslan

  seagate 500gb 2,5″ disk 2,25w team 120gb ssd 2w bu mu yani 1 saat fark ettiren tasarruf 😀 insanları kandırıyorlar.alın elinize bi hesap makinesi disk kaç watt çekiyor öğrenin

 2. Tahir Feyzioğlu

  Anlatılmak istenen tam tersi bence, 1 saat daha az dayanıyor. Eski diski cd-rom için yuva aldım otaya taktım. SSD diski disk yuvasına taktım. HP elitebook 8540w kullanıyorum sata II destekliyor, kingston 120gb v300 SSD taktım 450 mb/ 450 mb, iki diskte olduğu için il daha az dayanır SSD elektirk tüketimi azdır diyordum fakat, 3 saat dayanan pil 2 saatin altına düştü…

 3. B Metin

  128 GB SSD yi 750 gb HDD yerine taktım PC tam 1 saat 20 dk fazla batarya ile çalışma imkanı sunuyor şu anda. Bu ne demek, ya denenen HDD tüketimi çok düşük ya da SSD ler çok yüksek performanslı. Şu an PC nin açılış kapanış hızı muazzam. Pil ömrü kısalmasın diye HDD yi DVD-ROM gözüne takılan caddyler kulanarak PC ye takmayacağım. Ayrıca 4-5 çizim programı, office, torrent vs kullanıyorum. Şu an 60 GB boş. Kendinize bir küçük iyilik yapın ve SSD ye geçin derim.

 4. Chng

  Cd dvd rom a ssd takan arkadaşlar yanlış deney yapmayın ssd yokkrn dvd takıp oynatın referans olsun yoksa hiç çalışmayan bir hardwhare cıkarıp aktif çalışan bir hardware ile kıyaslayamassınız.

Bir cevap yazın