SSD Güç Tüketimi Yalanı!

Flaş tabanlı SSD’lerin (Solid State Drives – Katı Hal Sürücüler) geleceğin başarılı sabit sürücüleri olacağı düşünülüyor ve öyle gözüküyor ki herkes buna geçiş için sabırsızlanıyor. Flaş tabanlı SSD’ler hakkında geçen birkaç ay boyunca, flaş belleklerin sunduğu potansiyel güç tasarrufları ve başarım kazançlarına vurgu yapan makaleler yayınladık. Buraya kadar bir terslik yok çünkü SLC (single level cell – tek seviye hücreli) flaşlar günümüzün geleneksel sabit disk sürücülerinden daha iyi başarım gösteriyor. Buna rağmen güç tasarruflarının söylendiği gibi olmadığını keşfettik: “Pil ömrünüz Flaş SSD kullandığınızda gerçekten düşüyor.”

Tom’s Hardware yanılıyor olabilir mi?

Hayır, elde ettiğimiz sonuçlar kesinlikle doğru. Geçen aylarda yedi üreticinin gönderdiği neredeyse bir düzine farklı flaş SSD’yi inceledik ve birçok SSD’in bazen kabul edilebilir bazen de hayal kırıklığına uğratan güç gereksinimlerine sahip olduğunu gözlemledik. Dizüstü sistemlerine olan asıl tesirini belirleyebilmek için test laboratuarımıza dört adet SSD aldık. Dell LatitudeD630 üzerinde Mobilemark’in bir seri kıyaslama programını kullandık. Flaş SSD’leri, yüksek başarımlı 7200 rpm 2.5 inç’lik dizüstü sabit diskimizle karşılaştırınca bir saate (!) varan pil süresi farklılıkları olduğunu gördük.

Bu durum flaş belleklerin çekiciliğini düşürür mü?

Hayır. Flaş bellekler halen çekici, çünkü pahalı ve kayda değer başarım artışları (eğer SLC flaş kullanılırsa) sağlıyor. Sonuçlarımız birçok kullanıcı için ilgi çekici olacağı gibi, teknoloji tutkunlarını da şaşırtacak nitelikte.Deneylerimizde de net bir şekilde göreceğiniz üzere, teori ve gerçek hayat bazen birbirinden tamamen farklı olabiliyor.

SSD’lerin başarımın ikinci planda tutulduğu enerji verimliliğine sahip, ultra-taşınabilir dizüstü bilgisayarın anahtar bileşeni haline gelmeyeceği kesin, ancak halen geleceğin başarım sınıfındaki bilgisayarlarında flaş tabanlı sürücülerin olacağına inanıyoruz. Mobilemark testini uyguladığımız yüksek başarımlı 7200rpm 2.5inç’lik sürücü, birçok flaş SSD’nin sağladığından daha yüksek pil ömrü sağladı.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

4 Yorum

 1. Umut Arslan

  seagate 500gb 2,5″ disk 2,25w team 120gb ssd 2w bu mu yani 1 saat fark ettiren tasarruf 😀 insanları kandırıyorlar.alın elinize bi hesap makinesi disk kaç watt çekiyor öğrenin

 2. Tahir Feyzioğlu

  Anlatılmak istenen tam tersi bence, 1 saat daha az dayanıyor. Eski diski cd-rom için yuva aldım otaya taktım. SSD diski disk yuvasına taktım. HP elitebook 8540w kullanıyorum sata II destekliyor, kingston 120gb v300 SSD taktım 450 mb/ 450 mb, iki diskte olduğu için il daha az dayanır SSD elektirk tüketimi azdır diyordum fakat, 3 saat dayanan pil 2 saatin altına düştü…

 3. B Metin

  128 GB SSD yi 750 gb HDD yerine taktım PC tam 1 saat 20 dk fazla batarya ile çalışma imkanı sunuyor şu anda. Bu ne demek, ya denenen HDD tüketimi çok düşük ya da SSD ler çok yüksek performanslı. Şu an PC nin açılış kapanış hızı muazzam. Pil ömrü kısalmasın diye HDD yi DVD-ROM gözüne takılan caddyler kulanarak PC ye takmayacağım. Ayrıca 4-5 çizim programı, office, torrent vs kullanıyorum. Şu an 60 GB boş. Kendinize bir küçük iyilik yapın ve SSD ye geçin derim.

 4. Chng

  Cd dvd rom a ssd takan arkadaşlar yanlış deney yapmayın ssd yokkrn dvd takıp oynatın referans olsun yoksa hiç çalışmayan bir hardwhare cıkarıp aktif çalışan bir hardware ile kıyaslayamassınız.

Bir cevap yazın