Spider-Man Oyunları Artık Beenox’a Emanet

Beenox rüştünü ispat etti.

Geçtiğimiz yıla kadar geliştirdiği oyunlardan çok PC ve Mac platformları için yaptığı portlarla ismini duyuran Beenox, bu yıl raflarla buluşturduğu Spider-Man: Shattered Dimensions ile sınıf atlamış gibi görünüyor. Zira Spider-Man markasının oyun haklarını elinde bulunduran Activision’dan bugün gelen duyuruyla birlikte, Spider-Man oyunları için ana geliştirici koltuğu Treyarch’tan Kanadalı dostlarımıza geçti.

Bu haberin asıl önemli tarafıysa; Activision’ın bu kararı, oyunun çizdiği gariban ticari profili görmezden gelip tamamen kritiklere bakarak vermiş olması. Öyle ki Spider-Man: Shattered Dimensions, yalnızca oynadığımız en iyi Spider-Man oyunu değil aynı zamanda bugüne kadar yapılmış en iyi iki çizgi roman uyarlamasından biriydi (diğerini söylememe gerek var mı bilmiyorum). Ancak buna rağmen beceriksiz bir reklam politikasının kurbanı olarak ticari başarı anlamında çuvallamıştı.

En İyi Uyarlama Oyun

Activision yardımcı başkanı Patrick Kelly’nin konuyla ilgili sarf ettiği sözler de bu kararın nedenini gözler önüne seriyor:

“Beenox’un yaratıcı vizyonu, Spider-Man deneyimini oyun eleştirmenleri ve Spider-Man fanlarının gözünde yeniden canlandırdı. Spider-Man markasının, bu yetenekli ellerde geleceği noktayı görmek için sabırsızlanıyoruz.”

Öyle sanıyorum ki Activision, Spider-Man: Shattered Dimensions için adam akıllı bir tanıtım kampanyası yapmamış olmanın pişmanlığını yaşıyordur. Gözler Beenox’un yeni oyununda artık.

Bir cevap yazın