Spamlere Karşı TTNET Ayarı

Spamler hepimizin başına bela. Bazen çoğumuzun abone olduğu Gmail ve Hotmail gibi dev e-posta sunucuları bile günde birkaç tane spami göremeyebiliyorlar. Spam ile mücadelede önemli yöntemlerden biri de internet çıkışındaki açıkların giderilmesi veya portların değiştirilmesi. Bu bağlamda TTNET bir pilot uygulama gerçekleştirerek 200.000 ADSL abonesinin 25. numaralı portunu kapayıp 587 numaralı porttan internet vermiş. TTNET bu sayede ayda tam 6 milyon spamin etkisiz kılındığını bildirdi. Elbette bundan sadece Outlook kullanıcıları fayda görüyor. İlgili basın açıklamasının devamı şöyle:BTK yetkilileri, pilot çalışmanın başarılı olduğunu ve bu nedenle uygulamanın toplam 81 ile yaygınlaştırılmasının uygun olacağına karar verdiler.Buna göre, uygulama 3 fazda yapılacak, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerin 25. portları da her üç fazda parça parça kapatılacak.Birinci fazın 15 Haziran, 2.cisinin 5 temmuz ve üçüncü fazın da 25 temmuzda başlayacaktır.Bu bağlamda 15 Haziran 2009 tarihi itibariyle, e-posta gönderiminde kullanılan 25. Portun kapatılarak, yerine 587. Portun açılacağını ve bu sebeple gerekli ayarların yapılması, aksi takdirde e-posta göndermede sorun yaşanabileceğinin önemle TURKTICARET.Net müşterilerine ve tüm internet kullanıcılarına duyururuz.Port Değişikliğinden Etkilenmeyenler* Web tabanlı e-posta hizmeti alan hiçbir müşteri sorun yaşamayacaktır.

* Gmail, Yahoo, Hotmail gibi e-posta sağlayıcıları istemci bazlı hizmetlerinde 25. port kullanmadığı için bu hizmetleri kullananlar etkilenmeyecektir.

* Statik IP’li olan e-posta sunucusu, ADSL erişimi kullanan firmaların kullanıcıları etkilenmeyecektir.

* Kurumsal şirket çalışanları genelde VPN yada OWA gibi web tabanlı erişimler kullandıkları için sorun yaşamayacaktır.

* Yurtdışından istemci kullanarak e-posta hizmeti alan müşterilerin çoğunluğu port 25 kullanmadığı için etkilenmeyecektir.Haberi tartış…

Bir cevap yazın