Söylenti: Wii 2, PS3 ve Xbox 360’tan Çok Daha Güçlü

Kulislerde dolaşan söylentiler, Wii 2’nin Xbox 360’tan %80 daha hızlı bir grafik işlemciye sahip olacağını işaret ediyor.

Nintendo’nun bizlere dudak uçuklatan görsellerden daha önemli şeyler olduğunu hatırlatan oyun konsolu Wii, raflardaki beşinci yılını doldurdu. Durum PlayStation 3 ve Xbox 360 için de pek farklı değil aslında. Ancak hiç şüphe yok ki; gerek Nintendo’nun üçüncü parti yapımlara olan mesafeli yaklaşımı gerekse aletin hızla günümüzün gerisinde kalan işlem kapasitesi Wii’nin ömrünü de hızla tüketti. Dahası Microsoft ve Sony’nin Wii’nin en büyük silahı olan hareket algılama teknolojisinde yaptığı atılımlar, Nintendo’yu eskisi kadar konsol satamaz hale getirdi.

Lakin son günlerde ortalıkta dolaşmaya başlayan söylentilere kulak verecek olursak, Japon dostlarımızın Haziran ayında Los Angeles’ta düzenlenecek E3 2011’de yeni oyun konsollarını tanıtmaya hazırlanıyor. Kısacası Wii 2 yolda. Üstelik özel yapım üç çekirdekli IBM PowerPC işlemci, 512 MB bellek ve Shader Model 4.1 destekli ATI R700 grafik çipiyle geliyor.

Destructoid ile birlikte birçok güvenilir sitede yer alan haberler de bu donanımı doğrulamış görünüyor. 900 MHz’lik saat hızıyla R700, Xbox 360’ın Shader 3.0 destekli grafik çipinden ve PS3’ün RSX’inden çok daha hızlı görünüyor.

Wii 2 karşılaştırma

R700, Radeon 4890'dan 4350'ye kadar geniş bir ürün gamına hayat vermişti.

Project Café kod adıyla anılan Wii 2’nin başka ne gibi marifetleri var peki?

 • Xbox 360’a benzeyen mimari sayesinde Xbox 360 oyunları kolaylıkla port edilebilecek.
 • Mimarinin X360’a benzemesi üçüncü parti geliştiriciler için de güzel haber.
 • Medya tercihi Blu-Ray olacak.
 • 1080p ve stereo 3D desteği.
 • Geriye dönük uyumluluk sayesinde Wii ve GameCube oyunları da çalışacak.
 • Wii 2’nin kontrolörü 6″‘lik yüksek çözünürlük destekli dokunmatik ekrana, kullanıcıya bakan tarafında bir kameraya, D-pad’e, sağda ve solda iki tetik tuşuna (trigger) sahip olacak.
 • Wii’nin sensör barı bu sefer kontrolöre entegre edilmiş olacak. Böylece kontrolörü Wiimote olarak kullanabileceğiz.
 • Söz konusu Nintendo olunca, konsolun üretim maliyetinin de “mütavazı” olacağı söyleniyor.

Ne var ki; bütün bunlar şimdilik sadece birer söylenti. Nintendo’dan henüz resmi bir açıklama gelmiş değil ve belki de E3 2011’e kadar gelmeyecek. Kısacası yeni söylentiler ve olası bir resmi duyuru için hazırlıklı olmakta fayda var. Bütün bu söylentiler doğruysa ve Nintendo en geç 2012’de bu yeni konsolunu raflarla buluşturabilirse; Sony ve Microsoft’un “yeni nesil” konsolları için kafalarını kaşımaya devam ettikleri bu süreçten karlı çıkabilir.

6 Yorum

 1. ?

  işte ps3 ve xbox 360 7800gtx ayarı kartlarıyle bile halen bilgisayarlarla kapışırken (özellikle ex. oyunlarda) r700 ile wii2 grafik olayında ‘aşmış’ teriminin ne anlama geldiğini gösterecek gibi. bizde hala aval aval bakalım gtx 580 gibi güçlü kartların bulunduğu pc de leş gibi optimizasyon denen olayın ”0” olduğu oyunlara

   • Tahir Meylani

    @? ciddiye alınacak biri değil Lazboy. Belli ki trollemek için uğruyor siteye.

   • ?

    farkındayım zaten hiçbirşeyi beğenmiyor ”pc leri üreticileri oyun firmalarını pirotesto:) edelim hiç bir parça almayalım çok pahalı giderler arttı”:) diyor tamam bende hak veriyorum ama başka biyerde başka biyerde ”bende 4 çekirdek gtx 580 var” diyor çileden çıkarıyor insanı:) nedemek gerek:)

Bir cevap yazın