Söylenti: Project Café’de Kamera Olacak

Nintendo’nun yeni Wii 2 kumandasında bir ön yüz kamerası olması bekleniyor. DSi teknolojileri konsollara da mı geliyor?

Nintendo’nun bir sonraki Project Café kod adlı konsolunun kumandasında bir ön yüz kamerası bulunacağı söylentisi dolaşıyor. Bu sayede oyuncuların kendi resimlerini doğrudan oyuna katabilmesi umuluyor.

Project Café Konsept Kumanda

Project Café Konsept Kumanda

Önceki günlerde Nintendo‘nun Wii sisteminde kullandığı şu anki kumandayı daha geleneksel, Gamecube benzeri olanla değiştirmeyi düşündüğü şeklinde haberler gelmişti. Daha önce bu “klasik” tasarımın nete sızan görsellerinde 6″ boyutlu bir dokunmatik ekran göze çarpıyordu ancak gerçek tasarımda 4″ ekran olması beklenebilir.

Nintendo basitçe elindeki DSi teknolojilerini yeni kumandaya, ancak tek ekran kullanarak, aktarıyor olabilir. Ancak Nintendo’nun yeni 3DS sistemini de kumanda olarak kullanacağı için Project Café ile 3DS arasında bir çeşit iletişimin bulunacağını, hatta dokunmatik ekranın sök-tak yapıda olacağını ve başka uygulamalarla da kullanılacağını öne sürenler de var.

Ancak Nintendo’ya yakın bir kaynağın Develop‘a yaptığı açıklama söylentilerin biraz abartılı olabileceğini düşündürüyor, “İşlevlerin aynı kalacağını biliyoruz, gelen haberler standart bir kablosuz kumandaya ekran ve kamera eklendiğine işaret ediyor, ki bunun yeni 3DS’i tanımladığını söylemek zor. Ancak Nintendo’nun ayrıntılar konusunda çok titiz davrandığını da söylemeliyim” diyor.

Önceden de bildiğimiz gibi Nintendo grafik çözümü için AMD’nin R700 kuşağından uyarlanmış, özel bir GPU kullanacak. Ancak Wii’dan farklı olarak yeni konsolda 1080p, ikili üç boyut (3D stereo) desteği de olacak ve olasılıkla HD oyunları duvarda da oynamanızı sağlayacak bir projektör çözümü de içerecek. Yeni konsolun kalbinde ise bir üç çekirdekli IBM PowerPC işlemcisinin bulunması bekleniyor.

Nintendo şu anda yeni konsol üzerinde çalışıldığını doğruluyor ve yeni konsolu 2012’de pazara sürmeyi umduklarını belirtiyor. Wii’in yeni varisinin ilk resmi örneklerini ise E3 2011 fuarında görmeyi bekliyoruz. Bu haberler yeni konsolların pazara çok geç düşeceğinden endişelenen oyun sektörüne de rahat bir nefes aldırmışa benziyor. Özellikle oyun makinesi, bilgisayar ve konsol sırasıyla şekillenen video oyun çağının her basamağının ortalama on yılda bir ilerlediği düşünülürse. Her ne kadar sayısal oyunların bir sonraki kuşağının gecikmeye başladığı hissedilse de, Apple’ın hakkını da vermek gerekir. Çünkü iPhone’u pazara sürülmesiyle başlayan ucuz ama eğlenceli oyun kavramı kullanıcıları bir miktar oyalayabilmeyi başardı. Ancak yine de ağır topların sonraki kuşağının çıkış zamanı geldi de geçiyor bile.

Bakalım Nintendo‘nun bu yeni atılımı sektörü yeni denizlere açıp sıkıştığı yerden kurtaracak mı, yoksa yalnızca kaçınılmaz sonunu mu geciktirecek, bekleyip göreceğiz.

Bir cevap yazın