Söylenti: MacBook İçin Light Peak Desteği Önümüzdeki Hafta

Intel’in geliştirdiği Light Peak desteği ilk olarak MacBook için mi?

Cnet’in haberine göre Apple, Intel’in uzun süredir üstünde çalıştığı yüksek hızlı bağlantı sunan Light Peak teknolojisini bu hafta MacBook için duyuracak. Eğer bu haber doğruysa, Light Peak teknolojisini ilk kullanan marka Apple olacak.

Monitör, yazıcı, fare gibi PC’e bağlanan tüm bağlantı arayüzlerinin yerine kullanılabilecek Light Peak teknolojisinin ilk olarak fiber optik kablolarda olduğu gibi ışık ile data aktarması bekleniyordu, ama geçtiğimiz haftalarda öğrendik ki Intel, Light Peak teknolojisinde bakır kablo kullanacak (maaliyetler yüzünden olmalı). Intel’e göre bakır kablolar Light Peak teknolojisinin maksimum 10 Gb/s hızını etkilemeyecek.

Light Peak

Daha önce de Apple’ın Light Peak teknolojisini kullanmak isteyen ilk firma olmak istediği söyleniyordu. Yine dedikodulara bakarsak, Apple Light Peak için daha farklı bir isim düşünüyor.

Apple’ın hemen ardından da Sony’nin Light Peak teknolojisine geçmek için gün saydığı söyleniyor.

Light Peak’in en önemli avantajı ise oldukça esnek olması. Light Peak, USB gibi bağlantı arayüzlerinin girişlerini kullanabilecek. Ayrıntıları, Apple’ın tanıtımında öğrenmeyi bekliyoruz.

1 Yorum

  1. Levent TERLEMEZ

    İyide asıl sıkıntı monitör, fare ve usb’de değil ki, asıl sıkıntı temel veri iletişiminde, yani mib-hafıza-veri depolama-gib arasında olmaktadır. Faremin, monitörümüm şimdikinden 1000 kat hızlı olsa ne olacak ki? Belki usb bağlantılı depolama birimlerinde faydalı olur ama diğerlerinde bence anlamı yok.

Bir cevap yazın