Söylenti: HTC Mobil Bir İşlem Sistemi Satın Almak İstiyor

HTC telefonlarAndroid ve Windows phone 7 işletim sistemlerine sahip akıllı cep telefonu üreticisi HTC, mobil bir işletim sistemi satın almayı düşünüyor.

HTC CEO’su Cher Wang bir röportajında “Bu işi düşünüyoruz ve firma içinde tartıştık, eğer böyle bir şey yaparsak anlık bir karar olmayacak” diyerek firmanın bu olaya sıcak baktığını belirtiyor.

Böyle bir satın alma işlemi henüz gerçekleşmekten uzak olsa da HTC’nin bu konuyu düşünüyor olması bile söylentileri fazlasıyla güçlendiriyor. Nokia, Microsoft ile Windows Phone 7 platformu için el sıkıştı, HP webOS işletim sistemini durdurdu, Google’da yakın geçmişte Motorola Mobility’i satın almıştı hatırlarsanız. Bu durum da dünyanın en büyük telefon üreticilerinden biri olan HTC’yi, rakip firmaların anlaşmalı olduğu işletim sistemlerine bağımlı durumda bırakıyor.

Android tabanlı telefonlarda oldukça büyük bir başarı yakalayan Samsung hemen akıllara gelebilir. Fakat Samsung, her ne kadar büyük bir sükse yapamasa da, kendi işletim sistemi olan Bada’yı geliştirmeye devam ediyor.

Eğer HTC yeni bir mobil işletim sistemi istiyorsa ellerinde birkaç seçenek mevcut. Firma kendisi bir işletim sistemi geliştirebilir, halihazırda sonlandırılmış bir projeyi canlandırabilir (HP’nin webOS paltformu mesela) ya da Android işletim sisteminde bir kullanıcı arayüzü olarak karşımıza çıkan HTC Sense’i geliştirerek işletim sistemi fonksiyonları kazandırabilir.

Bir cevap yazın