Söylenti: Facebook Müzik Hizmeti Sunmaya Hazırlanıyor

Son yayılan dedikodulara göre Müzik hizmeti sunan internet devi kervanına Facebook da katılmak istiyor.

Facebook LogoGeçtiğimiz günlerde Apple ve Amazon’un ardından Google’ın müzik hizmetini Amerika’da kullanıma sunduğunu haberleştirmiştik. Anlaşılan Facebook da benim neden bir müzik hizmetim olmasın diyerek kolları sıvamış.

Mayıs ayında Forbes’ta çıkan bir haberde, Facebook’un Spotify ile ortaklaşa bir müzik hizmeti üzerinde çalıştığı ve Facebook üzerinden kullanıcılara müzik dinletmek istediği yazılmıştı. Ancak her iki firma da bu iddiaları ciddi bir dille yalanlamıştı.

Şimdiyse benzer iddialar daha da güçlenerek yeniden dile getirilmeye başlandı. GigaOM’da yayınlanan bir habere göre Facebook, önümüzdeki Ağustos ayında yapılacak olan f8 geliştiriciler konferansının büyük oranda müzikle ilgili olacağını belirtiyor.

GigaOM’un müzik hizmetinin nasıl olabileceğiyle ilgili tahminleri ise şu şekilde:

  • Sol kolonda “Müzik” adında yeni bir sekme olacak ve buradan Facebook ve ortaklarının sunduğu müzikler dinlenebilecek.
  • Sekmeye tıklandığında müzik penceresi açılacak ve arkadaşlarınızın dinlediği, diğer kullanıcıların beğendiği parçalar önerilecek. Arkadaşlarınız arasında en çok dinlenen parçalar, albümler ve şu anda ne oluyor gibi özellikler de sayfada yer alacak.
  • Sohbet ikonun olduğu yerde bir oynat/durdur tuşu yer alacak. Burada hangi parçanın çaldığı ve hangi hizmeti kullanarak dinlediğiniz gibi bilgiler gösterilecek.
  • Ayrıca son zamanlarda hangi şarkıları dinlediğiniz ve hangilerini en çok sevdiğiniz gibi listelerin olduğu sayfalar olacak.

Tabi bunların şimdilik söylentiden ibaret olduğunu unutmamak gerekiyor. GigaOM hangi kaynaklara dayanarak bu iddiaları öne sürdüğünü açıklamıyor. Daha önce tecrübelerimizden bir söylentinin gerçeğe dönüşene kadar büyük değişiklikler geçirebileceğini biliyoruz.

Yine de Facebook’un elinde böylesi güçlü bir kullanıcı kitlesi varken müzik hizmetinin de aynı yerden sunulması neden olmasın dedirtiyor. Hemen olmasa da günün birinde böyle bir özelliğin Facebook’a gelmesine şaşırmam.

Bir cevap yazın