Söylenti: Çift GPU’lu GeForce GTX 590 Gelecek Ay Çıkacak

Nvidia ve AMD’nin geçtiğimiz yılın sonuna doğru çıkardıkları yeni nesil ekran kartlarından sonra herkes çift GPU’lu modellerin gelmesini beklemeye başladı. Her ne kadar oyun severlerin oldukça küçük bir kısmı böylesi pahalı kartları alabilecek bütçeye sahip olsalar da donanım meraklıları performans tacını kimin alacağını merak etmekten kendini alamıyor.

EVGA Çift GPU NvidiaGeForce GTX 590’le ilgili söylentiler geçtiğimiz Kasım ayında yayılmaya başlamıştı ve bu kartın Şubat ayı civarında tanıtılacağı belirtiliyordu. Son yayılan haberlere göre çift GPU’lu GeForce GTX 590 önümüzdeki ayın sonlarına doğru pazara sürülecek. GTX 590’ın iki GF110 yongası, 1024 CUDA çekirdeği, 3027 MB GDDDR5 bellek, 384-bit bellek arayüzü, 128 doku birimi, 96 ROP birimi olması bekleniyor. Eğer özellikler bu şekilde gerçekleşirse yeni kart iki GTX 580’den oluşacak demektir.

Bu arada AMD’nin de Radeon HD 6990’ı hazır ettiği ancak Nvidia’nın ilk hamleyi yapmasını beklediği söyleniyor. Böylece GTX 590’ın performansına bakarak son dakika değişikliği yapmayı hedefliyor olabilir. 

Bir cevap yazın