Söylenti: Apocalypse Now Oyun Oluyor

Vietnam Savaşı’nı konu edinen filmlere baktığımızda, diğer savaş filmlerinden çok farklı olduklarını görürüz. Bu filmleri farklı yapan bubi tuzaklarıyla dolu cangıllar veya ormanın sessizliğine daldığımız bir anda otların arasından bağırarak fırlayan Vietcong askerleri değildir elbette. Her şeyden önce Vietnam Savaşı, kahraman (!) Amerikan askerinin evine bayraklar sallayarak güle oynaya döndüğü bir işgal hikayesiyle sonlanmamıştır.  Bunun içindir ki dönemin öğrenci hareketleriyle de birleşen süreç, bizlere sinema tarihinde izlediğimiz en aykırı ve tabiri caizse “savaş karşıtı” yapımları sunmuştur. Kubrick’in Full Metal Jacket‘ı, Oliver Stone’un Müfreze‘si, Raoul Coutard’ın Hao-Binh‘i, bir savaş filmi olmasa da Milos Forman’ın Hair müzikali ve elbette Godfather filmlerinin yönetmeni Francis Ford Coppola’nın Apolalypse Now‘ı…

Oyun basınında bugün yankılanmaya başlayan bir söylentiyse Apolcalypse Now’ın da 2000’li yılların modasına uyarak bir oyun olma yolunda hızla ilerlediğini gösteriyor. Oyunu geliştirdiği söylenen Killspace Entertainment’ın, isimleri henüz açıklanmamış olsa da biri lisanslı iki oyun üzerinde çalıştığı gerçeğini göz önüne alınca, söylentilerin gerçek olma payı oldukça yüksek görünüyor. 

Killspace Entertainment da neyin nesi diyorsanız; eski Obsidian, EA Los Angeles, Red 5 ve Pandemic çalışanlarından kurulu yeni bir oyun stüdyosu olarak özetleyebiliriz.

Önümüzdeki günlerde söylentilerin çürütülmesini bekliyor olacağız. Lakin Scarface ve Godfather gibi klasiklerin, ucuz birer ticari malzeme yapılıp kötü birer oyun olarak pazarlandığını gördükten sonra, Apocalypse Now’ın da içindeki mesajlar alınmış başarısız bir oyuna dönüştüğünü görmek istemeyiz sanırım.

Benim asıl merak ettiğimse; sinema klasiklerini birer oyuna çevirme fikrinin hangi hastalıklı kafadan çıktığı.

1 Yorum

Bir cevap yazın