Söylenti: Activision Take-Two’yu Alıyor

Oyun dünyası, haftasonu olmasına rağmen hareketinden pek bir şey kaybetmedi. Öyle ki 2011’in en çok beklenen oyunlarının başında gelen Crysis 2’nin torrent sitelerine sızdığı anlarda kulisler bir başka şok edici söylentiyle çalkalanıyordu: Activision, Take-Two’yu satın almak için girişimlere başladı…

İlk olarak İngiltere’nin güvenilir oyun sitelerinden MCV‘nin ortaya attığı bu söylentiler, haftasonu boyunca kulislerde yankılanmaya devam etti. Activision ve Take-Two yöneticileri söylentiler hakkında konuşmayı reddetse de güvenilir kaynaklara göre iki firma arasında görüşmeler çoktan başladı.

Benzer bir girişim, Activision’ın World of Warcraft, Diablo ve StarCraft gibi markaları bünyesine kattığı 19 milyar dolarlık Vivendi Games hamlesine karışılık olarak Şubat 2008’de Electronic Arts’tan gelmiş; ancak Take-Two yöneticileri EA’in 2 milyar dolarlık teklifini geri çevirmişti. Hemen ardından EA, iş etiğinden son derece uzak hain planlarla firmayı hissedarlarından direk satın almaya çalışmış; ancak iki aylık hararetli savaşın ardından teklifi geri çekmek zorunda kalmıştı.

Eğer Activision ile ilgili bu son söylentiler doğruysa ve satın alma başarıyla gerçekleşirse Call of Duty, World of Warcraft, StarCraft, Diablo ve Spider-Man gibi popüler markaların yanına Grand Theft Auto, BioShock, Duke Nukem, Civilization, XCOM ve Max Payne gibi güçlü isimler eklenecek. Hatta bunların arasına 2K Sports’un son dönemde EA’i zor durumda bırakan spor oyunlarını da ekleyebiliriz. Kısacası Blizzard, Treyarch, Raven ve Sledgehammer’ın yanına Rockstar, 2K Games ve Gearbox gibi spektaküler oyun geliştiricileri eklenmiş olacak.Bu da Activision’ın üçüncü parti oyun dağıtım pazarındaki en büyük rakibi olan Electronic Arts ile arasına yeni uçurumlar inşa edebileceği anlamına geliyor. Tabii bu durumda Activision’ın, EA’in 2008’de henüz GTA IV, Red Dead Redemption ve Borderlands gibi oyunlar raflarda yokken yaptığı 2 milyar dolarlık teklifin bir hayli üzerine çıkması gerekebilir. Ancak diğer bir yandan Take-Two hisselerinin şu an 2008’dekinden daha düşük seyrediyor olması da (Şubat 2008’de 15.83, geçtiğimiz ay en yüksek 15.31$) bu ihtimali zayıflatıyor.

EA vs Activision

Madalyonun diğer yüzündeki soru işaretiyse, Activision’ın özellikle Infinity Ward olayından sonra iyice ayyuka çıkan baskıcı tutumu. Her ne kadar Blizzard, kendisini ispat etmiş bir geliştirici olarak büyük özgürlüklere sahip olsa da aynı durumun olası bir birleşme sonunda Take-Two stüdyoları için de geçerli olup olmayacağı tam bir muamma (Rockstar bu genellemenin dışında tutulabilir tabii).

Bu arada Rockstar çalışanlarının (ki buna GTA serisinin yaratıcısı Houser kardeşler de dahil) Take-Two ile olan sözleşmesinin 2012 yılında biteceğini de belirtelim. Kısacası önümüzdeki günler oyun endüstrisini sarsabilecek enteresan gelişmelere gebe gibi görünüyor.

3 Yorum

  1. Sabertooth

    Activison satın alırsa, Take Two oyunlarının her yıl kasımdan kasıma yeni varyasyonlarını raflarda görücez demektir. Yani bir 5 senelik zaman dilimi sonunda GTA VIIII’u Bioshock V …. görebilicez.

Bir cevap yazın