Soul Calibur V İnceleme

Aslına bakılırsa Soul Calibur denildiğinde aklıma ilk olarak Soul Edge geliyor. Eminim benim gibi 87 kuşağındaki bir çok oyuncuya göre de bu böyledir. Malumunuz eskiden her evde birden fazla bilgisayar ya da birbirinden teknolojik oyun konsolları yoktu. Bizler de içimizdeki oyun canavarını doyurmak adına kendimizi atari (arcade) salonlarına vururduk. İşte Soul Edge ile tanışmam da yine bu salonlarda gerçekleşti. Namco’nun 1996 yılında piyasaya sürdüğü yapım, diğer dövüş oyunlarının aksine tamamen farklı bir yapıya sahipti. Oyunun kuşkusuz en büyük özelliği, aynı tuşa her basışınızda karakterinizin farklı bir kombo yapıyor olmasıydı. Bu durumda haliyle biraz daha komplike ve zor bir oyun çıkarıyordu karşımıza. Soul Edge ilk zamanlarında Tekken ile tatlı bir rekabet yaşadıysa da bir türlü hakettiği üne kavuşamadı. Zira oyunun içerisinde 1600’lü yıllarda kalma kılıçlar ve silahlar Soul Edge’yi türevlerinden ayırıyor olsa bile, dövüş oyunlarında ezberi seven oyuncular Soul Edge’ye bir türlü ısınamadı.

Namco, Soul Edge’nin devamı niteliğindeki ilk Soul Calibur oyununu ise 1999 yılında piyasaya sürdü. Soul Calibur’un Soul Edge’in devamı olarak nitelendirilmesinin ana nedeni ise iki oyundaki karakterlerin (en azından bir çoğunun) ve konseptin aynı olmasıydı. İlk Soul Calibur oyunu arcade makinalarının haricinde Sega’nın DreamCast isimli konsolu içinde çıkarıldı. (ki bu durum pek çok kişiye göre DreamCast almak için sağlam bir bahane oluşturmuştu) Zira yine Soul Edge’deki gibi karmaşık bir kombo sistemine sahip olan yapım, kendine has bir hayran kitlesine sahipti.

Namco bir sonraki Soul Calibur oyunuyla seriyi Playstation 2, Xbox ve Game Cube’e taşımıştı. Soul Calibur 3’te serinin bir önceki oyunu gibi Playstation 2, Xbox ve Game Cube’te boy göstermişti. Tam olarak yeni nesil konsolların çıkışı ile çakışan Soul Calibur 3’ün Playstation 3 ve Xbox360’a da geleceği hakkında söylentiler ayyuka ulaşmış, fakat Namco yeni nesil konsollar için yeni bir Soul Calibur oyununun çıkacağını duyurmuştu.

Yeni nesil konsollara gelen yeni nesil Soul Calibur oyunu içerisinde de bir çok yenilik taşıyordu. Serinin ruhundan biraz uzaklaşarak içerisine Tekken kaçmış hissiyatı uyandıran Soul Calibur 4’teki en cezbedici noktalardan biri de oyun içerisinde başka evrenlerdeki tanıdık simaların olmasıydı. Zira oyunun Xbox360 versiyonunda Master Yoda ile oynama fırsatına erişirken, Playstation 3 versiyonunda ise Darth Vader’ı kontrol edebiliyorduk.

1 Yorum

Bir cevap yazın