Sosyal Ağların Tehlikeleri

Sosyal ağlar, internet dünyası ile en ufak bağları olan insanların bile kullandıkları siteler haline geldi. Bu siteler sayesinde şirket patronunuz, kız/erkek arkadaşınız, komşunuz, arkadaşlarınız ile bağlantı kurmak mümkün. Bu tarz platformlara olan ilgi arttıkça, siber suçların da en çok gerçekleştiği yerler listesinde yukarılara tırmanmaya başladı ve bu sitelerin çoğu kullanıcısı güvenliklerini de pek önemsemiyorlar.

Sosyal ağlar

Bu tarz siteleri kullanan kullanıcıları bekleyen tehlikeler ise, mail adreslerinin gelen kutularını dolduran spam mesajlardan başlayarak daha ileri seviyelere, kullanıcıların bilgilerini çalmaya hatta kullanıcıların bilgisayarlarında Backdoor denilen ve gizlice istenilen bilgilerin çalınmasına sebep olabilecek arka kapılar yaratabilen zararlı yazılımların yüklenmesine kadar uzanabiliyor. Bu durum kullanıcının özel verilerinin ve parasının çalınma ihtimaline ek olarak etrafındaki kişilerin de aynı şekillerde zarar görmesine sebep olabilecek kadar ciddi.

Yukarıda yazılan sebeplerden ötürü, sizler için sosyal ağların tehlikelerini ve bu ağların nasıl kötüye kullanılabileceklerini anlatan bu incelemeyi hazırladık.

Bir cevap yazın