Sosyal Ağlar Üretkenliği Düşürüyor

Facebook LogoYapılan bir araştırmaya göre Facebook ve diğer sosyal ağlar her yıl milyonlarca dolar değerinde iş gücü kaybına neden oluyorlar. Bu kadar gün gibi ortada olan bir şey için neden araştırma yapılma gereği duyulduğu ayrı bir konu ama araştırmanın sonucunda ortaya çıkan istatistikler ilginç.

Araştırma Amerika’da yaşayan 500 çalışan denek üzerinde gerçekleştirilmiş. Gün içinde çalışırken iş bölünmelerinin %60’ı e-posta, SMS, anlık mesajlaşma ve sosyal ağlardan kaynaklanıyor. Çalışanların sadece %45’i 15 dakika bölünmeden iş yapabiliyorlar.

Ortalama saat başına 30 $ ücret üzerinden hesaplandığında dikkat dağılmasından kaynaklanan yıllık iş gücü kaybı 10,375 $ seviyesine kadar çıkabiliyor. 1000 çalışanı olan bir firma için bu yılda 10 milyon $ demek.

Dikkat dağılmalarının önemli bir kısmı elektronik ürünlerden kaynaklanıyor ve kişisel internet aktiviteleri öne çıkıyor. Katılımcıların %9’u Facebook, %6’sı anlık mesajlaşma ve %5’i SMS yüzünden dikkat dağınıklığına uğramış. Telefonla konuşmak, iş arkadaşlarıyla sohbet veya boş boş gezmek gibi geleneksel dikkat dağınıklığı nedenleriyse %43 oranında etkili oluyor.

Masaüstüne daha fazla monitör veya aygıt eklemek işi daha da kötü hale getiriyor. Kısacası üretkenliğinizi kaybetmek istemiyorsanız kişisel hayatınızı evde bırakıp çıkmanız ya da hiç özel yaşama sahip olmamanız gerekiyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın