Sosyal Ağlar Güvenlik Açıklarının Merkezi Oluyor

Sosyal Ağlar

Mashable’ın bir Sophos raporuna dayanarak verdiği habere göre Twitter, Facebook, MySpace gibi sosyal ağlar kötü niyetli yazılımların ve çöp içeriğin yeni hedefi haline geldiler.

Geçtiğimiz yıl içinde kullanıcıların %57’si sosyal ağlar üzerinden çöp içerik aldıklarını belirtmişler. Bu değer bir önceki yıla göre %70.6 artış anlamına geliyor. Benzer şekilde kötü niyetli yazılıma maruz kaldıklarını söyleyen kullanıcıların oranı %36’ya ulaşmış, bir önceki yılar göre %69.8 artarak.

Sıradan bir son kullanıcı için bu tür riskler önemli olsa da büyük bir tehdit oluşturmayabilir. Ancak firma yöneticileri, çalışanlarının kullandıkları bu ağlarda olabilecek çeşitli güvenlik risklerinin firmaları kötü yönde etkilemesinden çekiniyorlar. Sophos’un anketine katılan firma yöneticilerinin büyük bir kısmı (%72) sosyal ağların firmaları açısından tehlikeli olduğunu düşünüyorlar. Yöneticilerin %60’ı Facebook’u en büyük risk kaynağı olarak görürken MySpace, Twitter ve LinkedIn onu takip ediyor.

Ancak Sosyal ağlar, kullanıcılar üzerinden firmalar için güvenlik riski oluşturabileceği gibi pek çok yeni fırsata da kapı aralıyor. Son zamanlarda pek çok firma bu tür ortamları kullanarak müşterilerine ulaşıyor ve onların hayatlarında daha fazla yer ediniyorlar. 2009 yılında sosyal ağların önemi pek çok kişi tarafından fark edildi. Tabi, buna kötü niyetliler de dâhil.

Daha önce Kaspersky ve McAfee de 2010 yılında sosyal ağların kötü niyetli kişilerin hedefi olacağı yönünde raporlar yayınlamışlardı. En iyisi uyarıları dikkate almak ve bu tür ortamlarda paylaştığınız bilgilere veya size gönderilen içeriğe (en tehlikelisi küçük ve faydalı olduğu iddia edilen programcıklar) ekstra özen göstermek.

Bir cevap yazın