Sorunlu Bir Test: Intel 875P yongasetli 10 Anakart (I. Bölüm)

Sorunlu Bir Test:  Intel 875P yongasetli 10 Anakart (I. Bölüm)

Intel, rakiplerinden çok daha olgunlaşmış yongasetleri çıkarmakla ün yapmıştır. Elbette birkaç istisna haricinde – dengeleri gözetmek gerekirse… Genelde çok nadir problem çıkmıştır ve 440BX gibi “dönüm taşları” (Pentium III için) hala kullanılan birçok PC ve notebook’da varlığını sürdürmektedir.

Ancak bu günlerde her şey RAM performansı ile ilgili. Rambus teknolojisi bir yenilik getirmişti ancak kelimenin tam anlamıyla piyasadan kovuldu ve basın tarafından infaz edildi. Dolayısıyla ileri seviyede yerine başka bir şeyin geçmesinin zamanı gelmişti. Artık çift kanal DDR400’ün en iyi performansı sunduğunu ve eski lider çift kanal RDRAM PC1066’yı ekarte ettiğini kesin bir şekilde söyleyebiliriz.

Şimdiye dek Rambus’a destek çıkan Intel nihayet DDR400’ün listenin en üstüne çıkması önündeki tüm engelleri kaldırdı: Şirketin mühendisleri 2 yılı aşkın süredir Canterwood modülleri üzerinde çalışıyordu. İşte Geldi! 200 MHz FSB P4 ve i875P Dual DDR400 Yongaseti başlıklı yazımızda bu yeni yongaseti ile ilgili ilk izlenimlerimizi aktarmıştık.

Ancak Intel 875P’ye geçişte bazı sorunlar var – üreticilerin hiçbiri ve Intel kabul etmese de. Hepsinden öte, çift kanal operasyonda 200 MHz’lik RAM veriyolunu idare etmek o kadar kolay değil; özellikle de agresif zamanlamalara sahip yeni bellek modülleriyle.

Bir cevap yazın