SOPA’dan Sonra PIPA Da Rafa Kalktı

Senatör Herry Reid, 24 Ocak’taki PIPA oturumunu ileri bir tarihe ertelediğini duyurdu.

Beyaz Saray’ın internet ve düşünce özgürlüklerine büyük oranda darbe vuracak SOPA (Çevrimiçi Korsanlığı Durdurun) tasarısını desteklemediğini açıklamasının ardından Amerikan Temsilciler Meclisi, tasarının rafa kalktığını ve elden geçirilerek ileri bir tarihte tekrar gündeme alınacağını açıklamıştı. Ancak internet özgürlüklerini tehdit eden tek tasarı SOPA değildi. Bu sansürcü tasarının ikiz kardeşi PIPA (Protect IP Act- Fikri Mülkleri Koruyun), Senato’da oylanayacağı 24 Ocak tarihini bekliyordu. Lakin görünüşe bakılırsa, hem son dönemde çığ gibi büyüyen tepkiler, hem de Beyaz Saray’ın sansür karşıtı kararlı tutumu PIPA’nın da önünü tıkadı. Zira Senatör Herry Reid, önümüzdeki Salı günü başlayacak PIPA oturumunu ileri bir tarihe ertelediğini duyurdu.

Öte yandan tartışmalı DNS önlemlerinin olmadığı yeni ve daha yumuşak bir tasarı da gündeme gelmiş durumda. Ancak MPAA (Amerikan Sinema Filmleri Derneği), RIAA (Amerikan Kayıt Endüstrisi Birliği) ve Amerikan Ticaret Odası gibi ateşli sansür taraftarları, tasarılarda herhangi bir değişiklik yapılmasına kesinlikle karşı çıkıyor. Yani anlayacağınız büyük bir düşüş içinde olan Hollywood ile çılgın bir ivmeyle yükselen Silikon Vadisi’nin çakışan çıkarları, bir süre daha gündemi meşgul etmeye devam edecek.

Bu arada FBI’ın telif haklarını defalarca ihlal ettiği gerekçesiyle bugün Megaupload’un fişini çekmesi de SOPA/PIPA tartışmaları arasındaki yerini almış durumda. Bütün bu sürecin ABD dışında yaşayanları etkilemeyeceğini düşünen arkadaşlar, sanırım şimdi yavaş yavaş neler olduğunu anlamaya başlaşmışlardır.

Bir cevap yazın