Sony’nin Hacker Davasında Son Perde

Sony ve George Hotz anlaştı…

Sony’nin PlayStation 3’ün kök kodlarını çözen George Hotz (GeoHot) ve fail0verflow gibi hacker’lara karşı açtığı davanın yankıları bir süredir devam ediyor. Hatta son 10 günü Anonymous isimli “hacktivist” grubun Sony’e karşı yaptığı ve yapmayı planladığı protesto saldırılarını konuşarak geçirdik. Bugün ise Sony ile PlayStation 3 hacker’ları arasındaki mücadelenin son perdesine şahit olduk. GeoHot, bu zararlı alışkanlıkları bırakmayı kabul etti…

Davanın sonucu, resmi PlayStation 3 Blog‘undan şu sözlerle duyuruldu:

Bugün Sony Computer Entertainment America (SCEA) ve George Hotz (Hotz), San Francisco California Federal Mahkemesi’nde görülen davada uzlaştıklarını açıkladılar. Taraflar anlaşmaya “ilke olarak” 31 Mart 2011 tarihinde varmışlardı. Uzlaşmanın bir parçası olarak Hotz, mahkemenin koyduğu kalıcı tedbir kararına uymaya razı oldu.

Blog’da yazanlara bakacak olursak tarafların sonuçtan oldukça memnun olduklarını görüyoruz. Hatta Hotz, sonuçta duyduğu mutluluğu şu sözlerle dile getirmiş:

Amacım hiçbir zaman son kullanıcıların zarar görmesi veya korsan kullanımı kolaylaştırmak değildi. Bu davayı geride bıraktığım için mutluyum.

Sony cephesinden Genel Hukuk Danışmanı Riley Russell’dan da benzer bir açıklama gelmiş:

Sony olarak bu davayı geride bıraktığımız için mutluyuz. Bu davayı açmamızın ana nedeni fikri mülkümüzü ve müşterilerimizi korumaktı. Bu uzlaşma ile bunu başardığımızı düşünüyoruz.

Şimdilik ortam durulmuş gibi görünse de; Sony’nin PlayStation 3’te homebrew‘in önünü açacak çalışmalarını bekliyor olacağız.

Peki ya son 10 gündür bu dava yüzünden ortalığı birbirine katan Anonymous cephesinde neler konuşuluyor? Tam olarak bilemiyoruz; ancak resmi olmayan kaynaklara göre IRC kanalında şöyle bir konuşma geçmiş:

Birazdan ölümde buluşucaz George Hotz kaptaaaan, ölümde buluşucaz. Ne oldu korktun mu? Yanmaktan mı korktun ha? Noldu? Birbirimizi deliler gibi sevseydik de buluşacağımız yer ölüm değil miydi? NİYE SEVMEDİN BENİ? NİYE SEVMEDİN? Hayatı zindan etmeye değmezmiş di mi? Herşeyin bu kadar boş anlamsız olduğu bir dünyada sevgiden değerli ne olabilirdi? Olmadı, olmadı sevemedik birbirimizi ama olsun birazdan ölümde buluşucaz George Hotz kaptaan.

3 Yorum

  1. Ziyaretçi

    Hotz’un problemi zaten ünlü olmaya çalışmaktı hacker dediğin etik kurallara uyar kendisini gizler bu resmen lamerlik. Adam çıkmış bağıra bağıra kodları kırdım diyor ehh seninde kafanı kırarlar tabiki. Yanlış anlaşılmasın ben yapmaya çalıştığı şeyide savunmuyorum kendisinin amacı farklı yani onu vurgulamak istedim. Yoksa bknz. razor,multi gibi gruplar neden ortalıkta gezmiyor blog açmıyor?

Bir cevap yazın