Sony’den PSN Kullanıcılarına 1 Milyon Dolarlık Sigorta

PlayStation Network için son testler başladı. Sistem çok yakında açılacak.

PSN LogoGarip olaylarla dolu bir süreci geride bırakmak üzereyiz. Sony’nin PlayStation Network ve Qriocity sisteminde meydana gelen güvenlik ihlalini fark edip bu hizmetleri kullanıma kapatmasının üzerinden tam 16 gün geçti. Şöyle bir geriye bakınca aslında Sony’nin bu süreci, kullanıcıları kişisel bilgi ve kredi kartı hesabı hırsızlığına karşı geç uyarması dışında, gayet iyi yönettiğini söyleyebiliriz. Şu ana kadar bildirilmiş herhangi bir bilgi hırsızlığının bulunmaması da sevindirici.

Tabii yaşanan bu kesintinin fazla uzun sürdüğünü düşünüyor da olabilirsiniz.  Özellikle bu sürecin Portal 2 ve Mortal Kombat gibi uzun süredir merakla beklenen iki büyük yapımın  raflarla buluştuğu döneme denk gelmesi gerçekten çok büyük bir talihsizlik. Ancak sonunda saldırılara karşı daha güvenli bir platforma kavuştuğumuz sürece ne kadar beklediğimizin bir önemi yok sanırım. Eminim kimse aynı güvenlik problemleriyle erkenden açılan bir hizmeti kullanmak istemez. Zaten Sony’den gelen bilgilere bakılırsa şu an PlayStation Network üzerindeki son testler de başlamış durumda. Yani çok kısa bir süre içerisinde PSN’e kavuşacağız. Üstelik Sony, PlayStation Blog‘dan yaptığı açıklamayla PSN/Qriocity kullanıcılarına kimlik bilgisi ve hesap hırsızlığına karşı 1 yıllık ücretsiz özel güvenlik sigortası sunulacağını da açıkladı.

Kimlik hırsızlığı konusunda uzman güvenlik firmalarından biri olan Debix ile ortak yürütülen bu proje, yaşanabilecek olası bir bilgi hırsızlığında ortaya çıkacak maddi kayıpları ve hukuki masrafları karşılamak üzere her bir PSN/ Qriocity kullanıcısı için 1 milyon $’lık bir sigorta sunuyor. Bununla birlikte Debix, kullanıcı hesaplarını olası saldırılara karşı koruyacak önlemlerin alınması konusunda da aktif rol üstlenecek; PSN/ Qriocity kullanıcılarına her ay detaylı bir rapor sunacak ve olası bir bilgi hırsızlığı halinde müşterilerin güvenlik uzmanlarıyla birebir iletişime geçmesini sağlayacak.

“All-Clear ID” adını taşıyan ve 1 yıl boyunca ücretsiz olarak verilecek bu hizmet, şimdilik sadece ABD’de ikamet eden kullanıcıları kapsıyor. Ancak diğer ülke ve bölgeler için de çalışmaların başlamış olduğunu belirtelim.

8 Yorum

 1. CodeMachine

  Şu oyun dünyasında, geç olsun, bekleyelim ama iyi olsun numarası ile oyunların çıkış sürelerini lastik gibi uzamasını, bu gibi ciddi aksaklıları iyi bişeymiş gibi gösterilmesine artık iyice uyuz oldum. Bu lafı dünya üzerinde başta amirlerim ve müşteriler olmak üzere kimse yemezken neden kendini hardcore olarak bile niteleme enaniyetini gösteren kitle yiyor yada yedirilmeye çalışıyor anlamadım. İşini zamanında yapmadığın zaman müşterine veya amirine “Daha iyisi olsun diye iş gecikti abi, bu senin için daha iyi” de bakalımda ertesi gün işe tekrar gidebiliyor musun göreyim.

 2. Uğur Yurtsever

  Haklılık payınız var. Hatta kişisel fikrimi soracak olursanız; Sony CEO’su Howard Stringer’ın özür açıklaması bile fazla çiğ geldi bana. Konuşmasında insanlara Japonya’daki deprem ve tsunami felaketlerini hatırlatarak minnet bekler gibi bir hali vardı.

  Ancak resmin bütününe baktığımızda ortada gerçekten çok ciddi bir güvenlik problemi görüyoruz ve bu her firmanın başına gelebilecek bir şeydi (ki zamanında geldi de). Olaylarda Sony’nin gevşekliği var mıydı? Bu konu tartışmaya açık. Hatta bana sorarsanız müşterilere olası bir bilgi hırsızlığının geç haber verilmesi tam bir skandaldı.

  Fakat bir PSN kullanıcısı olarak bu sürecin yavaş işlemesi konusunda Sony’e kızamıyorum. Tanıdığım bütün PSN kullanıcıları da benzer fikirleri paylaşıyor. Sonuçta kimse aynı güvenlik probleminin tekrar yaşanmasını istemiyor. Buna Sony patronları ve çalışanları da dahil. Hatta ABD Kongresi ve FBI bile. Bu basit bir oyunun ya da bir işin gecikmesinden birazcık farklı yani.

  Kaldı ki belli bir piyasa olgunluğuna ulaşmış hiçbir şirket, bu tip ciddi güvenlik mevzularına “bir haftada çözeriz beyler” gibi bir zaman sınırıyla yaklaşmaz, yaklaşamaz, yaklaşmamalıdır da zaten. Eğer böyle bir şirket varsa da muhtemelen Türkiye’dedir. 😛

 3. Ziyaretçi

  Sony psn’in kapalı olduğu süre içerisinde gece-gündüz çalıştı. Dışarıdan tuttuğu investigation ve güvenlik firmalarına çok yüklü ücretler ödedi. Evet 16 gündür psn geliştiriliyor. Evet portal 2 , mortal kombat ve pes 2011 gibi oyunlarımı online olarak oynayamıyorum. Ancak küçüklüğümden beri tanıyorum bu firmayı. Sony eskisinden çok daha güçlü bir şekilde geri gelecektir. 2 ayda olsa beklerim. Tek dileğim insanların baskılarına boyun eğmeden işlerini aceleye getirmemeleridir.

  Unutmadan şunu da eklemek isterim bu problemin asıl sorumlusu hackerlardır. Bunun çilesini çeken ise bizler(müşteriler) ve en başta olmak üzere sony’dir.

 4. CodeMachine

  Benim aslında anlamadığım, bu kadar insanın kişisel ve kredi kartı bilgilerini saklayan bir firma neden daha önceden bu işi ciddiye almamış. Anladığım kadarıyla şimdiye kadar güvenlik kısmını kendi bünyesindeki birimiyle halletmiş ve şimdi dışarıdan başka firmalarla anlaşma yaparak sorunu çözüyor. Bu işi baştan ciddiye alacaktı. Sen bir sorun yaşamadan önce bütün önlemleri alırsın, ama sorun yine olur ben sana hak veririm ama bu iş böyle olmaz. Dünyada binlerce banka güvenlik sorunu yaşamıyor ama tam anlamam bu işlerden ama banka kadar olmasada hatırı sayılır miktarda parayı yöneten bir firmaysan işi baştan ciddiye alacaktı. Şimdi işbankası deseki benim sistemim hacklendi ve kart bilgileriniz çalındı ne ne olur acaba ? Banka iflas bayrağını çeker ama bunu oyun firmaları yapınca normal.

 5. Ziyaretçi

  Code Machine atladığın bir nokta var. Adres bilgileri, email adresleri çalındı ancak kredi kartı bilgilerinin çalındığına dair hiç bir ipucu yok. 17 gündür hiçbir bankadan veya kredi kartı sahibinden böyle bir rapor gelmedi.

  • CodeMachine

   Rapor gelmedi ama bu çalınmadığı anlamına gelmez, çalan kişi bunu çalacak kadar zeki ise mallık yapıp kendini ele vermez değil mi. Zaten maillerin çalınması bile hatrı sayılır gelir getirmiştir hacker’a. PSN kullananların mailleri yakın zamanda cinsel gücü arttırıcı veya adult site reklamları ile dolar taşar.

  • CodeMachine

   Sen kredi kartı bilgilerini bana özel mesaj ile bildir, ben senin kartının içini boşaltayım sonra Sony i dava et, aldığın 1 milyonu aramızda bölüşürüz.

Bir cevap yazın