Sony’den İncecik “Rulo” OLED Ekran

Asıl soru şu: Bu teknoloji ne zaman yaygınlaşacak?

Filmlerde elindeki ruloyu açıp kralın bildirisini halka bağıra çağıra okuyan tellalın sahnesi en havalısıdır diyorsanız, bir de elinde Sony’nin yeni tanıttığı çok ince rulo OLED ekranını tuttuğunu düşünün.

Sony OLED Rulo Ekran

Sony OLED Rulo Ekran - Duyduk duymadık demeyin!

İşte Sony yeni geliştirdiği ekran teknolojisini tam da yukarıda anlattığımız gibi tanıttı. Organik ince katman transistör (organic thin film transistor, OTFT) ekran bir yandan 4mm çapındaki tüp üzerine sarılırken, bir yandan da hareketli resimler oynatıyordu. Hatta tanıtım sırasında bu 121pks/inç 4.1″ çok ince ekranı çekiştirip gerdiler bile.

Sony’nin anlattığına göre bu küçük mucizenin yapılabilmesindeki anahtar teknoloji 20 mikron kalınlığındaki esnek entegre devreler olmuş, ekran mühendisliğini kısıtlayan katı, yonga tipi devrelerden kurtulmuşlar. Sony seri üretim sürecinin enerji açısından verimli ve çevre dostu olacağını da belirterek büyük firmaların dillerine pelesenk ettiği bir klişeyi de tekrarladı.

Tüketicilerin kurşun kalem boyutlarına katlanabilen bu “ruloya” şimdilik bayılacaklarını sanmıyoruz, özellikle ekran eğilip bükülürken oluşan parazit nedeniyle. Yine de Sony’ni bir iki yıl içerisinde bu teknolojiyi tüketilebilir hale gelecek kadar geliştirebilmesini isteriz. Konuklarınız geldiğinde HDTV’nizi rulosundan açmak havalı olmaz mıydı? Ya da manzaranın üstüne tam renkli görüntüler bindirebilen gözlüklere ne dersiniz? Yakında hepimiz birer “Dörtgöz Terminatör” olursak şaşmam.

Sony’den bir kaleme sarılabilen “Rulo” OTFT Ekran

Bir cevap yazın