Sony’den 3 Boyutlu Oyun Televizyonu: Sony Playstation 3DTV

Sony PlayStation 3D TV

Sony PlayStation 3D TV

Birkaç ay önce Sony, E3 fuarında Vita ile beraber tanıttığı Sony Playstation 3DTV için sonunda paha biçmeyi başardı. Vita’ya gösterilen ilgi sebebiyle arkaplanda kalan Playstation 3DTV’nin özellikleri aklınızı başından alacak. 24″ genişliğindeki 1080p ekranı, 2 tane 2 boyutlu görüntüyü aynı anda yansıtarak 3 boyutlu görüntü sunabilme özelliğine sahip. “Bu ne işimize yarar ki?” diye soracak olursanız;

Sony PlayStation 3D TV

Sony PlayStation 3D TV

Yukarıdaki resim olayı özetliyor sanırım. Ama her ihtimale karşı anlatmak lâzım. Normal olarak 3 boyutlu görüntülerde görüntü sol göz – sağ göz şeklinde ayrılır. 2 tane 2 boyutlu görüntünün birleşiminden oluşan 3 boyutlu görüntüde ise olay görüntünün biri için sol göz – sol göz, diğeri için ise sağ  göz – sağ göz şeklinde ayrılıyor. Bu sayede oyuncular taktıkları özel gözlükler ile sadece kendi görüntülerini (mesela sol göz için gönderilen görüntüyü) görüyorlar. İki oyuncu için de aynı olay geçerli olduğundan, 2 oyuncu da tam ekran 3D görüntü alıyorlar. Tek oyuncu olarak oynuyorsanız da seçtiğiniz gözlük sayesinde sorun yaşanmıyor.

E3 fuarındaki izlenimlerden fiyatının 500 $ civarında olacağı beklenirken Sony yaptığı açıklama ile fiyatının 499 £ olacağını bildirdi. İçinde bulunduğumuz yılın üçüncü çeyreğinde alıcı bulması beklenen televizyon ile birlikte 2 adet 3D gözlük ve 1 adet orijinal oyuna da sahip olacağınızı unutmayın.

Bir cevap yazın