Sony yeni ürünlerinde Google Chrome tarayıcısını kullanacak

Google ve Sony, VAIO serisi sistemlerde Google’ın Chrome internet tarayıcısının varsayılan olarak dağıtılması konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladılar. Geçmişte Google, üreticilerle arama motorunu Internet Explorer’da varsayılan yapmak veya Google Araç Çubuğu’nu yeni bilgisayarlarla yüklenmiş olarak göndermek konusunda anlaşmalar yapmıştı. Ancak bu, Google’ın internet tarayıcısı için büyük bir üreticiyle ilk anlaşması olduğundan önemli bir gelişme. Amerika’da satılacak olan bütün VAIO dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar artık Chrome’u varsayılan internet tarayıcısı olarak sunacaklar. Sony bu seçimde Chrome’un sunduğu “kalite ve işlevselliğin” önemli bir rol oynadığını belirtiyor.

Financial Times’ın haberine göre Google, yeni anlaşmalar için diğer üreticilerle de görüşmeleri sürdürüyor. Google, ilk Chrome’lu Sony VAIO’ların satış için hazır olduğunu ve bunun şimdilik sadece bir deneme olduğunu belirtiyor. Ayrıca bu anlaşmanın duyurusunun Chrome’un doğum gününe denk gelmesi de hoş bir tesadüf.


Chrome’un kullanılma oranı yüzde iki ile üç arasında değişiyor ve bu oranla Internet Explorer ve Firefox’un oldukça gerisinde kalıyor. Google için insanların kullandıkları internet tarayıcısını hiç önemsemediklerini görmek büyük bir hayal kırıklığı oldu. Ürün yönetim müdürü Brian Rakowski bu konuda şöyle diyor: “Farkındalık inanılmaz oranda düşük. Kullanıcıların internet tarayıcısının ne olduğunu ve hangi özelliklerinin iyi ya da kötü olduğunu hiç bilmemesi önemli bir sorun.”

Bir cevap yazın