Sony Yeni Hareket Algılama Teknolojisini GDC’de Tanıtacak

Oyun dünyasının, geride bıraktığımız yıllarda fena halde taktığı “yeni nesil” kavramının nasıl da büyük bir balona dönüştüğünü hep beraber gördük. Bu dönemde gerek Sony’nin ve Microsoft’un “yeni nesil” oyun konsolları olsun, gerekse işlem gücü her geçen gün katlanarak artan PC’lerimize yatırdığımız yeşil dolarlar olsun, ne bize çok farklı bir oyun deneyimi yaşatabildiler ne de ağzımızı bir karış açık bırakan görsellik sunabildiler.

Bütün bu süreçten en karlı çıkan şirket, oyun deneyimini gelişmiş bir hareket algılama teknolojisiyle birleştiren Nintendo oldu. Görsel olarak Sony’nin bir önceki jenerasyon konsolu PS2 seviyesinde kalsa dahi Nintendo’un bebeği Wii, casual (sıradan) oyuncu kitlesini de içine alan geniş yelpazesiyle “yeni nesil” sıfatını en çok hak eden platform oldu. Hatta Nintendo’nun tarihi boyunca en başarılı dönemden geçtiğini söylesek abartmış olmayız sanırım.

Elbette Sony ve Microsof, bu durumu geç de olsa fark ettiler. “Evet, bu yeni nesil dalgası elimizde patladı, oyunculara yeni bir şeyler sunmak gerek. Had, hareket algılama teknolojisini muhteşem görsellik sunan oyunlarımıza entegre edelim.”

Böylece E3 2009’da (Elektronik Eğlence Fuarı) Microsoft’un Natal’ı ve Sony’nin Motion Controller’ı ile tanıştık. Ne var ki Sony, 2009’un sonbaharındaki Tokyo Game Show’da bu teknolojinin bahar aylarına yetişeceğini müjdelese de ne Microsoft’un Natal’ı gibi reklam videoları yayınladı ne de oyun dünyasında heyecan yaratacak detaylar paylaştı.

Bu arada kaliteli oyuncu ekipmanlarıyla tanıdığımız Razer‘ın da PC platformu için benzer hareket algılama teknolojileri üzerinde çalıştığını biliyoruz.

PS3 Motion Controller

Neyse ki Sony, geçtiğimiz günlerde Motion Controller teknolojisinin, Mart ayında San Francisco’da başlayacak GDC’de (Game Developer Conference- Oyun Geliştiricileri Konferansı) görkemli bir şova hazır olduğunu açıkladı. GDC’de Motion Controller’ın resmi çıkış tarihinin yanında (hatta fiyatı), bu teknolojiye destek verecek ilk oyunlarının bir listesiyle de karşılaşabiliriz. Mart’ın 11’indeki Sony’nin “Introducing the Motion Controller” (Motion Controller’ı Tanıtıyoruz) konulu oturumuna kadar beklemedeyiz.

Bir cevap yazın