Sony World Game Project’i Duyurdu

Dünya oyunları Japonya’da bir araya geliyor.

Batı ülkelerinde geliştirilen birçok oyunun Japonya’da fazla ilgi görmediği ve dev satış rakamlarına ulaşmadığı bir sır değil. Bunun nedeni de gayet açık aslında: Kültürel farklılıkların yol açtığı değişik bir önyargı. Birçok firmanın bu önyargıyı kırmak için çeşitli çalışmalar yaptığını da biliyoruz. Bunun en güncel örneği olarak Bethesda’nın Fallout: New Vegas için Japonya’da düzenlediği neşeli reklam kampanyasını gösterebiliriz sanırım. Sony ise daha büyük çaplı bir şeylerin peşinde gibi görünüyor. World Game Project adında dev bir organizasyon düzenleyerek deniz aşırı ülkelerde üretilen oyunları Japon oyunseverlerle buluşturmak gibi…

23 Temmuz’da Tokyo’nun Akihabara bölgesinde düzenlenecek ilk etkinliğin konukları arasında Deus Ex: Human Revolution, InFamous 2, Resistance 3 ve Shadows of the Damned var. Shadows of the Damned’in Japonya’da geliştirilmiş bir oyun olarak bu etkinlikte ne aradığını sorabilirsiniz haklı olarak. Ancak görünüşe bakılırsa Sony, Japon oyuncuların batı oyunlarıyla daha sıkı bağlar kurabilmesi için içerisinde batılı öğeler de bulunduran bir yapımı da listeye eklemeyi tercih etmiş.

Bu oyunlarla birlikte birçok batı oyununun video gösterimlerinin de yapılacağı gelen bilgiler arasında.

L.A Noire ve InFamous 2’nin Japon oyun listelerinde üst sıralara oynadığı bir dönemde World Game Project’in batılı oyunlarla Japon oyuncular arasındaki buzları tamamen eriteceğini düşünebiliriz.

Sony World Game Project

Kaynak: Andriasang

Bir cevap yazın