Sony ve JVC Yüksek-Düzey Video Kamera Serisinde Farklı Taktikler Uyguluyor

Sony ve JVC Yüksek-Düzey Video Kamera Serisinde Farklı Taktikler Uyguluyor

Geçen yıl görücüye 4,000 USD’nin üzerinde fiyatlarla çıkan JVC’nin GR-PD1 ve Sony’nin DCR-VX2100’ü, aynı ileri düzey video kamera pazarını amaçlamış.

JVC’nin JVC GR-PD1’i Avrupa’ya özgü bir model ve yüksek durulukta (high definition) görüntü kaydı yapamıyor olmasının dışında Kuzey Amerika’da satılan JVC GR-HD1 ile bire bir aynı. Avrupalı, MPEG-2 sıkıştırma ile aşamalı (progressive) 25p kayıt yapabiliyor. Eğer “25p” terimi aklınızı karıştırdıysa bunun 25 resim/sn olduğunu, DV’de olduğu gibi 50 karışık alan (interlaced field, 50i) olmadığını belirtelim. JVC’nin GR-PD1’inde melez bir bütünleyici/ana süzgeç düzeneği de bulunuyor ve bu sayede üç-CCD rakibiyle savaşa girebiliyor.

Görüntü Kalitesi

Görüntü kalitesini iki aygıtta da renkölçümlü yaratım (colorimetric rendering), görüntü keskinliği ve duyarlılık etkiliyor.

Renkölçüm (colorimetry) – Çözümleme düzeneği

JVC pazarlama kampanyası sırasında, renkölçüm konusunda üç-CCD kameraların renkölçüm başarımını tek-CCD bir kamerayla sağladığını duyurarak derin konulara dalmıştı. Nasıl oluyor da oluyor? GR-PD1’in bütünleşik süzgeç düzeneği bir melez. İki bütünleyici renk (sarı ve camgöbeği), bir ana renk (yeşil) ve renksiz (beyaz) süzme özelliği içeriyor. En yüksek çözünürlüğü elde etmek için her seferde bir nokta CCD üstüne düşürülüyor, parlaklık için çiftler halinde birleştiriliyor ve renk için de dördü biraraya getiriliyor. Bu bileşim parlaklık (sarı) ve renk sinyallerinin (Kırmızı Yeşil Mavi) oluşturulabilmesini ve tek bir 1.18 milyon nokta algılayıcıyla, üç-CCD kameralarla karşılaştırılabilir görüntüler elde edilmesini olanaklı kılıyor.

Diğer yandan Sony DCR-VX2100 üç algılayıcılı, 450,000 noktalı bir CCD düzeneğini temel alıyor ve üç ana renk olan kırmızı, yeşil ve maviyi ayrı ayrı çözümlüyor. Meraklılar bunu üç-CCD olarak tanıyorlar. Uzun süredir denenmiş ve bütün uzman video kameralarda kullanılan bir düzenek.

Sony ve JVC Yüksek-Düzey Video Kamera Serisinde Farklı Taktikler Uyguluyor

Solda, GR-PD1’in melez düzeneği ana renkleri sarı, camgöbeği, yeşil ve renksiz ışık bilgisinden çözümlüyor. Sağdaki üç-CCD düzenek DCR-VX2100 tarafından kullanılıyor ve ana renkleri ayrı ayrı çözümlüyor.

Bir cevap yazın