Sony Sattığı Her PS3’den Zarar Etmeye Devam Ediyor

Oyun konsollarını geliştiren firmalar, konsol satışlarından pek gelir elde edemezler, hatta bir süre satılan her konsoldan zarar ederler. Peki bu firmalar nasıl kar ediyor? Konsol için satılan her oyundan alınan belli bir komisyon ile. Oyun konsollarının mantığı budur. Ucuz donanım, sıfır korsan, (PS3 ile korsan sıfırlanmış durumda) yüksek oyun fiyatları ve komisyon.

Gelişen teknoloji ve üretim teknikleri ile birlikte oyun konsollarının üretim maliyeti düşer ve fiyatları iner. Böylece konsol geliştiren firmalar, sattıkları konsollardan pek para kazanamasalar bile zarar etmezler. Ama bir oyun konsolu piyasaya çıktıktan dört sene sonra hala zararına satılıyorsa orada bir terslik vardır. Hangi konsoldan bahsediyoruz? Tabi ki PlayStation 3…

Sony, PS3’ü piyasaya sürmeden önce bir hayli iddialı idi. Sony, Toshiba ve IBM’nin ortaklaşa geliştirdiği yeni bir işlemci mimarisi (Cell)  ve grafik alanında uzmanlaşmış Nvidia’nın tasarladığı RSX grafik işlemcisini kullanacaktı PS3. Fakat işler Sony’nin istediği gibi yürümedi. Cell işlemcileri oldukça pahalıydı ve oyun geliştiricilerinin alışık olduğu bir işlemci mimarisine sahip değildi. Oyun geliştiricileri, zamanla bu mimari probleminin üstesinden geldi fakat bu süreç biraz sancılı geçti ve Sony, istediği oyun satışı rakamlarını bir türlü yakalayamadı.

Sony’nin finans direktörü Nobuyuki Oneda ile yapılan bir röportajdan öğrendiğimize göre Sony hala satılan her PS3’ten zarar ediyor. Yakın zamanda piyasaya çıkan PS3 Slim’de bu durumu değiştiremedi.

PS3 Slim 120 GB şu an Amerika’da 299.99 dolara satılıyor. Sony, sattığı her PS3 Slim’den 18 dolar zarar ediyormuş fakat oyun satışlarından para kazanmaya başlamış. Ülkemizde PS3’ün hala 500 dolar civarında satıldığını düşünürsek, Sony’nin Türkiye’deki PS3 satışlarından kar ettiğini söyleyebiliriz sanırım.

5 Yorum

 1. Tahir Meylani

  O haber biraz abartıldı. George Hotz, PS3’de korsan oyun oynamayı sağlayabilecek bir yöntem bulmadı. Yaptığı şey, PS3 memory’sine sızmanın bir yolunu bulmaktı. Bu sayede, konsolda bazı komutlar çalıştırabilecekti.

  George Hotz, bile o kadarını yapıp PS3 üzerinde artık uğraşmayacağını açıkladıysa, PS3 muhtemelen hiç bir zaman kırılamayacak.

 2. Vernoncougar

  I phone’u kıran George Hotz PS3 ude kırdıgını soylemıstı,korsan ps3 oyunları yolda olabılır maalesef..

  Umarım bırgun hem konsollarda hemde pc de korsan olayını kokten cozerler.

 3. Tahir Meylani

  Vergi çok doğru zaten Sony PS3’ün fiyatını yüksek tutan bu Türkiye’de.

  Sony, Türkiye pazarında yurtdışında olduğu gibi milyonlarca PS3 satamıyor. Hele oyunlar yurtdışına göre çok daha  sınırlı satılıyor.

  O yüzden yurtdışında olduğu gibi zararına satmadan önce iki kere düşünüyorlar. Tahminim zarar etmedikleri yönünde.

Bir cevap yazın