Sony Saldırı Altında

“Şöhretli” hacker grubu Anonymous, Sony.com PlayStation.com’a bir dizi saldırı düzenledi. Devamı da gelecek gibi görünüyor.

Amazon, MasterCard ve Gawker Network (Kotaku’nun sahibi) gibi büyük şirketlere yaptıkları ciddi saldırılardan hatırladığımız maskeli hacker grubu Anonymous, bugün erken saatlerde Sony.com ve PlayStation.com’a bir dizi DDoS saldırısı (kısaca yüzlerce makineyle tek bir hedefi çökertmek için yapılan saldırı diyebiliriz) düzenledi ve PlayStation Network de dahil olmak üzere birçok Sony hizmetini kullanılmaz hale getirdi. Dahası Anonymous’un yayınladığı videoya bakacak olursak bu saldırıların devamı da gelecek gibi görünüyor. Bununla birlikte; SonyRecon adında Sony’nin çalışanlarını hedef alan daha çirkin saldırılar başlatacak yeni gruplar kurulmuş ve IRC üzerinden yüzlerce adam toplamaya başlamışlar.

Aslına bakarsanız, bu saldırıların büyük bir sürpriz olduğu söylenemez. Zira Sony’nin PlayStation 3’ü kırmayı başaran George Hotz (GeoHot) ve fail0verflow’u mahkemeye vermesi, PlayStation 3’te korsan kullanımın önünün kesileceğini düşünen “bazı” çevreleri rahatsız etmiş ve Sony’nin PlayStation 3 için yayınladığı 3.60 firmware‘inden sonra da karanlık bir takım eylemler için harekete geçirmişti. Son olarak dün ise Anonymous grubu, Sony’e açıkça savaş ilan ederek çok yakında dev ölçekli ciddi saldırılar başlatılacağını duyurmuştu.

Peki şimdi ne olacak? Sony’den durumla ilgili herhangi bir açıklama gelmiş değil. Bu arada an itibariyle Sony.com ve PSN hizmetleri kısmen çalışır hale gelmiş durumda; ancak ciddi ölçüde yavaş durumdalar. Anonymous ve SonyRecon ise, daha büyük saldırılar için asker toplamaya devam ediyor.

İşin asıl vahim yanıysa; Anonymous’a destek verenlerin Sony’nin özgürlükleri kısıtlayıcı politikalarına karşı savaş açtıklarını ve kullanıcı haklarını koruduklarını iddia etmeleri. Tabii ya en “uygun” protesto yolu, kullanıcıların yararlandığı bütün hizmetleri kullanılmaz hale getirmek.

Tamam, Sony’nin homebrew‘ı önce süründüren sonra ise tamamen öldüren politikaları beni de rahatsız etmedi değil. Ancak bir kullanıcı olarak söyleyebilirim ki; gerçek protestocular gibi kendi kimlikleriyle seslerini duyurmak yerine korkak birer tavuk gibi maskelerin ardına saklanan ve yalnızca bir dizi DDoS saldırısı yapabilecek zeka kapasitesine sahip haydutlar tarafından haklarımın korunmasına ihtiyacım yok. Bir editör olarak söyleyebileceklerime ise RTÜK müsaade etmiyor ne yazık ki. 🙂

Bir cevap yazın