Sony: PSN Güvenlik İhlalinden Anonymous Sorumlu

Sony, güvenlik ihlalini kimin gerçekleştirdiğiyle ilgili bazı ipuçlarına ulaşmış görünüyor.

PSN LogoABD Kongresi Ticaret ve Üretim alt komisyonunun bugün gerçekleşen buluşmasına öfke hakimdi. Alt komisyonun gündeminde Sony’nin PlayStation Network ve Qriocity sistemlerinde yaklaşık iki hafta önce yaşanan ciddi güvenlik ihlali vardı. Japon elektronik devi, yaşanan olaylardaki güvenlik zafiyetinin yanı sıra müşterilerin olası bir kişisel bilgi hırsızlığına karşı geç uyarılması nedeniyle de eleştiri oklarının hedefindeydi.

Sony’den gelen açıklama ise daha önce yapılanlardan pek farklı değildi. Olaya anında müdahale edildiği, süreç boyunca devlet kurumlarıyla birlikte çalışıldığı ve güvenlik ihlalindeki ciddiyetin boyutu doğrulandığında ise müşterilerin bilgilendirildiği bir kez daha vurgulandı. Lakin Sony’den gelen açıklamaların farklı bir boyutu da vardı. Zira Sony, saldırıların arkasında Anonymous’un olduğunu ilk kez açıkladı. Hatırlarsanız Sony Başkan Yardımcısı ve Elektronik Eğlence Grubu Başkanı Kaz Hirai, geçtiğimiz Pazar günü yaptığı basın toplantısında bu konuda gelen bir soru üzerine “şimdilik elimizde böyle bir kanıt yok” şeklinde konuşmuştu. Görünüşe bakılırsa Sony, aradığı kanıtı bulmuş.

Techspot‘un haberine göre Sony, bugün yaptığı açıklamayla sunucularından birinde Anonymous isimli bir dosya keşfetmiş. Bu dosyanın Anonymous’a ait olabileceğini düşündüren  şey ise, dosyanın isminden çok Anonymous’un sıklıkla kullandığı “We are Legion” mottosunun söz konusu dosyaya mesaj olarak eklenmiş olması. Ancak Anonymous, yaptığı açıklama ile bir dosyanın böyle bir suçlama için yeterli kanıt olmadığının altını çizerken PSN güvenlik ihlalinden sorumlu olmadıklarını bir kez daha vurgulamış.

Bütün bu soru işaretleri bir yana PlayStation Network’un ne zaman açılacağı hala meçhul.

Yeni gelişmeler yaşandıkça sizlerle paylaşacağız.

Bir cevap yazın