Sony PS3 Slim

Uzun zamandır beklenen PS3 Slim geçtiğimiz Ağustos ayının sonlarına doğru çıktı. Ürün genel olarak orijinal PlayStation 3 ile aynı özelliklere sahip ancak daha şık ve ince bir tasarıma sahip. Eğer PS3’ü dar bir yere sığdırmak istiyorsanız yeni model çok işinize yarayacaktır. Peki, bir konsol ve Blu-ray oynatıcı olarak orijinal PS3’e göre ne gibi yenilikler var?

Sony PS3 Slim

Özellikler
Uyumlu Biçimler (yazma) Yok
Uyumlu Biçimler (okuma) DivX (3.1 hariç), DVD, Blu-ray, WMV, VC-1, H264, Photo, SACD, CD Ses
Tümleşik Çözücüler DD, Dolby TrueHD, DTS, DTS-HD, HDMI üzerinden DTS-HD MA, HDMI ve optik ses çıkışları
Sabit Disk 120 GB veya 250 GB
Bağlantılar HDMI 1.3, kompozit video, komponent video, optik sayısal ses çıkışı
Boyutlar 290 mm x 65 mm x 290 mm
Ağırlık 3.2 kg
PS3 Slim

Üstte orijinal PS3 altta yeni PS3 Slim

Hızlı bir cevap vermek gerekirse PS3 Slim, eski PS3’ün ya da diğer adıyla “tombul” PS3’ün neredeyse birebir kopyası. PS3’ün orijinalinden ayrıldığı beş noktayı sıralayalım:

1- Kasa tasarımı daha ince ve daha şık; boyutları 29 cm genişlik, 6.5 cm yükseklik ve 29 cm derinlik.

2- Güç tüketimi değerleri beklemedeyken 0.3 W, çalışırken de 77 – 81 W seviyesine çekilmiş (başlangıç menüsünde beklerken – disk çalarken). Orijinal PS3’te ise güç tüketimi değerleri şöyleydi: Beklemede 1.6 W, çalışırken 112 – 115 W. Standart bir Blu-ray oynatıcı ise beklemedeyken 0.5 W çalışırken 13 – 20 W arasında güç tüketir.

3- Gürültü seviyesi sürekli kontrol altında tutuluyor ve eski modele göre soğutma fanı daha az devreye giriyor (bu son kısım kişisel kanaate dayanıyor). Bir metre uzaktan yaptığımız gürültü seviyesi ölçümüne göre PS3 Slim 37.2 dBA gürültü çıkarıyor (kapalıyken ortam gürültüsü 34.3 dBA seviyesindeydi). Bu seviyenin gürültülü olduğu söylenemez ancak standart bir Blu-ray oynatıcının daha sessiz çalıştığı da bir gerçek.

4- PS3 Slim 120 GB sabit disk kapasitesine sahip ancak 250 GB’lik seçenek yakında satışa sunulacak.

5- Son olarak HDMI ses çıkışı artık HD biçimleri için bitakışı (bitstream) desteği sunuyor. Ev sinema sistemine uygun hoparlörlere sahip olanlar için bu iyi bir haber. Tabi ki PCM kipi de desteklenmeye devam ediliyor.

Bunların dışında grafik arayüzü, görüntü kalitesi, SD kaynaktan görüntü aktarımı ve oyun kolu gibi özellikler her iki konsol için de aynı. Blu-ray oynatıcı olarak PS3 Slim eski PS3’e göre devrimsel yenilikler getirmiyor ancak bazı kullanıcıların ilgisini çekecek yeni özellikler de yok değil.

Sony PS3 Slim

Sony PS3 Slim

1 Yorum

  1. Orhan

    PS3 Silm hakkında geleneksel olarak bütün playstation lardaki ince tasarımların fazla ısındığına dair bi söylenti var ama bu eksi tombul PS3 leri elden çıkarmak için bi satış taktiğimi yoksa gerçektende ince tasarım PS3 lerin de tıpkı PS2 ve PS 1 deki ince tasarımlar gibi fazla ısınma problemleri var mıdır acaba?

Bir cevap yazın