Sony, PlayStation Network Güvenlik İhlali Olayında İlk Davayla Karşı Karşıya

Visa ise kart sahiplerini uyardı!

Anonymous’un Nisan ayının başında Sony’nin online hizmetlerine yönelik gerçekleştirdiği siber saldırıların böylesine büyük bir skandalın fitilini ateşleyeceği aklımızın ucundan bile geçmedi açıkçası. Sony’nin aklından geçmiş miydi acaba?.

Tamam, 75 milyondan fazla PlayStation Network kullanıcısının kişisel bilgilerinin ve hatta kredi kartı bilgilerinin çalınmış olabileceği ihtimalini doğuran bu güvenlik ihlalinden Anonymous sorumlu olmayabilir (ki muhtemelen değiller). Lakin Anonymous’un Nisan ayı başında gerçekeştirdiği saldırılarda, Sony’nin online alt yapısının iyi örgütlenmiş basit bir DDoS saldırısına karşı bile savunmasız kaldığını görmüştük. Kısacası; evet, bu saldırılar diğer dev firmaların başına da gelebilirdi pek tabii (ki geçmişte defalarca geldi de). Peki Sony, bütün bu süreçte daha uyanık davranabilir miydi?

Milyonlarca PSN kullanıcısının daha düne kadar (yani kesintinin 6. günü) hesaplarının çalınmış olabileceğinden haberi bile yoktu. Dahası Sony, güvenlik alt yapısı ihlallerinin 17 ve 19 Nisan tarihlerinde gerçekleştiğini de yine dün açıklamıştı hatırlarsanız

Kristopher Johns (36) isimli PSN kullanıcısının Kaliforniya Bölge Mahkemesi’nde Sony’e karşı açtığı davanın gerekçesini de işte bu enteresan gelişmeler oluşturuyor. Sony’nin müşterilerinin bilgilerini yeterince sağlıklı bir şifreleme yöntemiyle korumadığını ve PSN kullanıcılarının zamanında uyarılmadığını düşünen Johns, açtığı bu davayla doğabilecek zararın maddi tazmini ile birlikte kredi kartı takip masraflarının ödenmesini talep ediyor. CNet‘in haberine göre Johns, bu davanın bir grup davası olarak genişletilmesinin de yollarını arıyormuş.

VISA ise, kart sahiplerinin kartlarını iptal etmelerine gerek olmadığını; hesaplarında olağan dışı bir hareket tespit ederlerse bankalarına müracat etmelerinin yeterli olduğunu açıkladı. Bununla birlikte bu olayın kurabanlarına paralarının iade edileceğinin de altı çizilmiş.

Bu arada ne kadar doğrudur bilemiyorum, ama PlayStation Network için kullandıkları e-postaları hack’lenmiş birçok kullanıcının olduğu söyleniyor.

Süreci takip etmeye devam ediyoruz.

1 Yorum

  1. Tuncay Güngör

    Sorun Sony de değil, Sony de çalışıpta nasıl böyle bir açığın olduğunu anlamayan ya da test etmeden kullanıma sunan yazılımcıda, bilişim güvenliğinden sorumlu olan şahısta sonuçta en dandik online şirketler bile binlerce euro dolar verip güvenliklerini güncelliyor ve test ettiriliyor. Fakat bu büyük firmalar öyle güveniyorlarki kendilerine bişe olmaz bize diyorlar. Kim bilir belkide Sony nin yeni reklam kampanyası bedava ve akılda kalır nitelikte kötü bir durum ama reklam reklamdır.

Bir cevap yazın