Sony Playstation 3 Kök Şifrelerinin Yayınlamasını Mahkemeye Taşıdı

Geçtiğimiz günlerde George Hotz isimli ünlü bir hackerın Playstation 3’de korsan yazılım ve korsan oyuna imkan verecek Playstation 3’ün “kök şifrelerini” çözdüğünü ve yayınladığını duyurmuştuk. Ama Sony bu işten hiç memnun olmadı.

PS3 SlimPlaystation 3’de korsan oyunun önünü açacak “kök şifrelerin” yayınlanmasının ardından Sony, yeni bir firmware ile bu durumun önüne geçeceğini duyurmuştuk. Fakat Hotz’ın iddiası Sony’nin firmware güncelleştirmesi ile bu soruna çözüm bulamayacağı yönündeydi. Sony Playstation 3 için yeni bir firmware güncellemesi hazırlaya dursun, bu işin arkasındaki isim olan George Hotz’ı unutmadı ve Playstation 3’ün gizli kök şifrelerini yayınladığı dolayısıyla Hotz hakkında dava açtı.

Sony, California mahkemesine açtığı davada Hotz’ın yayınladığı tüm yazılımların engellemesi gerektiğini düşünüyor.

George Hotz ise, BBC’e yaptığı açıklama her hackerın ezbere bildiği “ben aslında korsan içeriğe karşıyım” tezini öne sürerken, Sony’nin açtığı davanın başarısız olacağını söylüyor.

Oyun konsollarının modifiye edilip edilemeyeceği daha önce de pek çok mahkeme kararı olmuşsa da, konsol üreticileri davaların bir kısmını kaybetmişti.

Sonuç olarak, Sony’nin bu işten memnun olmadığı ortada diyebiliriz.

1 Yorum

  1. Ziyaretçi

    pıt diye bir ses geldi ordan aaaa kapak sesiymiş 😀 sorun aşılmazsa ps3 korsan oyun piyasasıda nete ve anketelere düşer artık 😀 mahkemede bide George’un leyhine çıkarsa sony hepten duvara girer.bu arada banu alkan ın büyük lafı kırdırmazsan kırararlar gülüm :D(bir önceki olaya hitaben)

Bir cevap yazın