Sony İle 3D Üzerine

Sony  Teknik Pazarlama Müdür Mete Emiroğlu ile Sony’nin 3D’e bakışı hakkında konuştuk.

2010’un son günlerinde Sony, aralarında bizim de bulunduğumuz bir basın topluluğunu 3D hakkında fikir alışverişi için Ümraniye’deki Sony Türkiye Genel Merkezi’ne davet etti. Davette hem Sony yetkilileri ile 3D üzerine sohbet imkanı hem de Sony’nin 3D ürünlerini inceleme fırsatı bulduk. Ayrıca, Sony’nin geliştirdiği ilk 3D ev projektörü ile hazırlanmış kısa bir filmi izlemeden oradan çıkmak da olmazdı.

Öncelikle, Sony’nin 3D’e olan özel ilgisinden bahsetmek gerekiyor sanırım; Sony, fotoğraf makinelerinden, ev projeksiyonlarına, yakın zamanda piyasaya sunulacak 3D Handycam’lere kadar tüm ürünlerini 3D tanıştırmış ya da tanıştırmayı planlıyor. Bunun yanında 3D destekli Sony VAIO dizüstü bilgisayarların da 2011 ilkbaharında satışa sunulacağını öğrendik.

 

Tüm Avrupa ile aynı anda Türkiye’de Türkçe olarak piyasaya çıkan 3D destekli Gran Turismo 5’e olan ilgiden memnun olan Sony, 2011 yılı içinde en az 20 adet 3D destekli Playstation 3 oyunun sözünü veriyor. Sony, Playstation 3 konsolunun ücretsiz bir güncelleme ile 3D oyun ve 3D Blu-ray oynatıcı özelliklerini desteklediğinin altını çiziyor.

Peki, diğer firmaların da 3D özellikli LCD TV’leri var, Sony’nin buradaki farkı nedir diye sorduğumuzda Mete Emiroğlu kısaca şunların altını çiziyor.

Sony Teknik_Pazarlama Müdürü Mete Emiroglu

 

 • Sony, Bravia 3D TV’lerde ‘Gölgelenme’ veya ‘çift görüntüleme’ sorunu olmadığını iddia ediyor.
 • Odadaki ışıklardan, lambalardan veya diğer ışık kaynaklarından meydana gelen titreme etkisinin en aza indirilmesi
 • 3D TV’de yer alan yüksek adetteki LED vericiler sayesinde geniş açıda izleme imkanı. 
 • Işığı dışarıda tutacak şekilde tasarlanmış rahat, ayarlanabilir 3D gözlükler
 • 2 boyutlu görüntülerin tek bir tuş ile 3 boyuta dönüştürülmesi

Her ne kadar 2 boyutlu görüntüler 3 boyutlu hale getirilebiliyor olsa da, 3D’e özel olarak hazırlanan görüntülerde gördüğümüz derinliği burada bulmak pek mümkün değil. Bunun dışında Sony’nin geniş açıdan 3D izleme imkanı iddiasının doğru olduğunu söyleyebiliriz. Sony, burada daha fazla verici kullanarak 10 metreye ve 120 dereceye kadar Active Shutter gözlüklerin etkili bir şekilde kullanılmasını sağlamış. Gerçekten de Sony 3D LCD TV’lerde daha geniş açılı 3D izleyebiliyorsunuz.

Toplantıda öğrendiğimiz ilginç bir not da farklı firmaların Active Shutter gözlüklerinin birbirine uyumlu olmaması. Mesela; Sony Bravia ile gelen Active Shutter gözlükleri Nvidai 3D Vision destekli LCD monitörlerde kullanamıyorsunuz. İlginç bir durum, ama bilinmesi gereken bir detay.

Sony VPL-VW90ES 3D Projektör

Sony VPL-VW90ES

Son olarak Sony VPL-VW90ES 3D ev projektöründen bahsedelim. Fiyatı oldukça tuzlu olan bu ürün, LCD TV’lerde gördüğümüzden çok daha derin bir 3D hissi veriyor. İzlediğimiz kısa film, bize 3D’nin geleceği hakkında bir fikir verdi açıkcası. Yalnız, görüntülerin halen yeterince net olmadığının altını çizmek gerekiyor. 

Kısacası, Sony, 2011’de 3D alanında çok daha agresif olacak. Davetten edindiğimiz izlenim bu oldu.

2 Yorum

 1. Vernoncougar

  LCD Tv lere konsol baglanıyor mıllet sakır sakır oynuyor ok, pekııı “PC” baglanırsa oyunlarda goruntu kalıtesı nasıl olur? hıc deneyen varmı acaba? yada bılgı sahıbı olan?
  Sony 40″ LED LCD 3D Tv’nın fıyatı ıle Dell 30″ Monıtor’un fıyatı aynı, hangısını almak daha mantıklı?

 2. Vernoncougar

  Değerli Sony Dostu,

  Mesajınız ve Sony ürünlerine olan ilginiz için teşekkür ederiz.

  Full HD kalitesinde bir cihaz almanız durumunda 1920×1080 çözünürlüğünde görüntü alabilmektesiniz. Cihazların görüntü kalitesi ile alakalı olarak net bir fikir edinebilmeniz açısından satış noktalarında yer alan teşhir cihazlarını incelemenizi tavsiye ederiz.

  Bilgilerinize arz ederiz.

  Sony Eurasia Müşteri Hizmetleri

  444 SONY/444 7669

  Benım cevremde kımse yok bu sekılde lcd ye pc baglayan merak ettıgımden sormustum, bır arkadasım kasayı sok gotur magazada dene dıyor, Sonuc, lcd tv monıtor kalıtesınde oyun oynama ımkanı vermez hele hele 2560×1600 cozunurluk ımkansız cunku 60″ 153cm tv de bıle en yuksek 1920×1080 cozunurluk var. Bununla beraber 40″ Sony LED 3D Tv kulaga hıcde fena gelmıyor, ama ısın ıcıne oyun gırınce Tv her zaman gerı plan..

Bir cevap yazın