Sony Flopi Disket Üretimini Sonlandırıyor

3.5″ flopi disket kullanan var mı aranızda? Daha doğru deyişle, aranızda

Sony Disket

Sony Disket

bilgisayarında 3.5″ flopi disket sürücüsü bulunduran var mı hala? Ben 3.5″ flopi disket sürücüsü kullanmayalı o kadar uzun zaman oldu ki, en son ne zaman bunlardan bir tane kullandığımı bile hatırlamıyorum. Hatta 3.5″ flopi disketlerimi bir seferde çöpe attığımı hatırlıyorum. Sanırım 200’ün üzerinde disket bir seferde çöpü boylamıştı.

Ama görünüşe göre, teknoloji dediğimiz zaman akla gelen ilk ülkelerden olan Japonya’da 3.5″ flopi disketler hala popülermiş. Yoksa Sony’nin geçen sene Japonya’da tam 12 milyon flopi disket sattığını başka nasıl açıklayabiliriz? Daha da ilginç olan Sony’nin, çoğu zaman eskimeye yüz tutan teknolojileri ilk terk eden firmalardan biri olmasına rağmen flopi disket üretimini terk eden son firmalardan biri olması.

mdn.mainichi.jp’ın haberine göre; Sony, flopi disket üretimini Mart 2011’de sonlandıracak. Japonlarda artık DVD ile falan tanışsalar iyi olur sanırım 🙂

Son bir bilgi; Sony, 1981 yılında ilk flopi disketi üreten firmaydı.

1 Yorum

  1. hAKan

    floppy disket endüstriyel alanda özellikle tekstil sanayisinde hala çok yaygın bir şekilde kullanılıyor ve müşterilerimize her yıl 1000lerce maxell marka floppy disket satıyoruz. sony nin bu işi bırakması zamanla son kalan bir kaç üreticininde bırakacağı anlamına gelir ki bakalım o eski tekstil makinelereine (386-486 işlemcileri olan) nasıl bir çözüm bulacaklar.

Bir cevap yazın