Sony Ev Sinema Sistemi DAV-DZ630

Film seyretmeyi seven, keyfine düşkün ve zevk sahibi bir insansanız büyük ihtimalle salonunuzun bir kısmı “sinema salonu” şeklinde tasarlanmıştır. Bu tasarım öğeleri içinde bir LCD ekran, film izlemek için özel koltuğunuz ve bir de ev sinema ses sistemi mevcut olmalıdır. Bu yazıda, ev sinema sistemleri konusunda kendi adına yakışan kalitede ürünler yapan Sony’nin DAV-DZ630 modelini inceleyeceğiz.

Sony DAV-DZ630

Neden Sony? Körü körüne marka taraftarlığı yapmadan, ürünün, kendini bize neden sattırdığına bakarak bu soruya cevap verebiliriz. DAV-DZ630’u seçmek için ilk önce baktığımız görünüm olmalı. Çevresel sesi oluşturmak için kullanılan dört adet ayaklı veya duvara monte edilen hoparlör, kurulum olarak kolay ve tasarım olarak da şık. Ayaklara oturtulan hoparlör kabini, istenilen yüksekliğe ayarlanarak, ev içinde dekorasyon uyumuna yardımcı olurken; sesi istediğiniz yükseklikten (oturma yüksekliğiniz temel alınırsa) almanıza yardımcı olabiliyor. Merkez hoparlör istenirse televizyonun üzerine direk konulabildiği gibi duvara da monte edilebiliyor. Subwoofer (bas kutusu) geleneksel kutu görünümüne sahip ve ürünün bütünlüğüne uyar yapıda. Dijital amfi kutusu ise gayet şık ve görsel olarak salonumuzda durduğu yeri hak ediyor -üzerini annemizin dantelleriyle örtmediğimiz sürece!

Kurulum konusunda sıkıntı çekebiliriz diye Sony, gayet ayrıntılı bir kullanma kılavuzu hazırlamış. 112 sayfadan oluşan kılavuz bize DAV-DZ630 cihazını adım adım anlatmış. Cihazın desteklediği bağlantılar arttıkça kabul edilebilir karmaşalar oluşuyor maalesef. Cihazın arkasında altı adet hoparlörlere bağlantı sağlayan, farklı renklerle işaretlenmiş çıkış mevcut. SCART çıkışı sayesinde neredeyse her türlü televizyona bağlanabilmeyi sağlayan DAV-DZ630, aynı zamanda bu çift yönlü bağlantıyı kullanarak izlediğiniz televizyon yayınının sesini kendi üzerine alıp çevresel sese dönüştürebiliyor. RDS destekli AM/FM radyo alıcıları da birer olmak üzere iki bağlantıya ihtiyaç duyuyor (kutu içeriğinde antenler mevcut). HDMI (480p, 720p ve 1080i) ve COMPONENT çıkışları da mevcut. Bu çıkışları SCART çıkışından yüksek kalitede bağlantı birimleri olduğu için, uygun cihazlarla bu bağlantıları kullanmanızı öneriyorum (HDMI-COMPONENT-SCART yüksek kaliteden düşük kaliteye dizilim). Giriş için DAV-DZ630 bize bir adet LINE IN (stereo), bir adet DMPORT (DIGITAL MEDIA PORT yani Sony’nin kendine has bağlantı arabirimi) ve bir adet de mikrofon girişi sunuyor.

Sony burada fark yaratan özelliği ile hayranlığımı kazandı. Fark yaratan özelliğini açıklamak gerekiyor: Mikrofon girişi diye bahsettiğim giriş aslında kutu içeriğinden çıkan ölçümleme mikrofonun takılacağı giriştir. Ölçümleme mikrofonu; çevresel sesin, film seyrederken oturduğumuzu varsaydığımız yerde mükemmel bir şekilde oluşmasını sağlayan aparat. Bunu sağlayabilmek için Sony bu basit fikri oluşturmuş. Bu mikrofonu oturmak istediğimiz yere ve yüksekliğe yerleştiriyoruz. Sonra dijital amfi üzerinden ölçümleme işlevini başlatıyoruz. Bir süre sessiz bir şekilde cihazın garip sesler çıkarmasını bekliyoruz. Bu işlemin ne olduğunu anlatayım kısaca: Çevresel sesin oturduğunuz yerde mükemmel bir şekilde oluşabilmesi için her hoparlörden aynı uzaklıkta olmalısınız. Bunu sağlamak her zaman olası değil. Çözüm ise her hoparlörün farklı ses seviyelerinde çalışıp (uzak hoparlörden yüksek ses, yakın hoparlörden düşük ses) size aynı ses yüksekliğini iletmesidir. Ölçümleme mikrofonu sayesinde DAV-DZ630 bunu sizin için hallediyor.

İlk sınavı geçen, görünüm olarak evimize misafir olmasına karar verdiğimiz DAV-DZ630’a biraz daha yakından bakma zamanı: DVD VIDEO, DVD-RW, DVD-R, DVD+RW, DVD+R, DVD+R DL, VIDEO CD, AUDIO CD, CD-RW ve CD-R diskleri oynatabilen DAV-DZ630’da DVD ve VCD (2.0) filmlerinizi izleyebilir, Ses CD’lerinizi dinleyebilir ve DATA diskinize kaydettiğiniz DivX, MP3 ve JPEG’lerinizi oynatabilirsiniz. DATA diskinizde (DATA DVD veya DATA CD) aynı anda MP3, JPEG ve DivX dosyaları mevcutsa DAV-DZ630 sadece DivX’lerinizi gösterebiliyor.

Sıra performansına göz atmaya geldi! Toplamda 850W ses çıkışına sahip olan cihaz, ses çıkış gücü olarak yeterlinin ötesinde. Ses frekanslarını gayet dengeli veren cihaz, yüksek frekansların (tiz) yahut düşük frekansların (bas) öne çıktığı ve kulak yorgunluğuna sebep olan cihazlardan farklı olarak gayet dengeli. Dolby Pro Logic ve Dolby Pro Logic II sanal çevresel ses teknoloji sayesinde, iki kanallı her kaynağı (radyo,MP3 ve AUDIO CD) 5.1 ses kalitesine yakın hale getirebiliyor. Yakın hale diyorum, çünkü gerçekte her hoparlörden duyacağınız ses gerçek 5.1 ses değil, iki kanal sesin sanal olarak altı hoparlöre paylaştırılması sonucu elde edilmiş olmasıdır. Bunun yanında DTS ve Dolby Digital ses kodekleri içeren DVD’lerinizi rahatlıkla 5.1 ses kalitesi ile seyredebilirsiniz. DivX videolarımızı Türkçe altyazı karakter desteği ile seyredebiliyoruz. Burada bir sorun baş gösteriyor: DivX videoların altyazıları okunaklı boyutlarda olsa da altyazıların ekrana gelişi soldan-sağa açılan sayfa efekti gibi. Ben okunmayacak boyuttaki ve karakterdeki altyazıların yerine, bahsettiğim sorunu tercih ederim. Altyazılardan bahsederken atlanmaması gereken bir nokta da Türkçe karakter desteğinin aktif hale getirilebilmesi için yapılan küçük bir değişiklik. Anlatayım; kumandayı kullanıp, cihazı DVD fonksiyonuna geçtikten sonra, ayarlar (Display tuşu) kısmında bulunan dil ayarlarına gelip “Subtitle”  sekmesinde “Other”ı seçtikten sonra “1538″ kodunu girmelisiniz.  Bu kadar bilgiden sonra keyifle DivX ya da DVD seyredebilir, MP3’lerinizi ve radyonuzu çevresel ses (Sony “saran ses” demiş) kalitesinde dinleyebilirsiniz.

Sony DAV-DZ630

Teknik Özellikler

Sonuç olarak körü körüne marka taraftarlığı yapmamaya karar vermiştik. Yazının son kısmında Sony’e biraz nasihat verme zamanı. Sony, sanırım Türkiye’yi pek önemsemiyor (?). Menüyü Türkçe’ye çevirme zahmetine bile girmemiş -doğru tahmin İngilizce-. Bu kadar fonksiyonel cihazların Türkçe arayüzle bile kullanılması zor olurken, hem İngilizce hem de hiçbir ayarın TV ekranından yapılmaması çok kötü. Evet, hiçbir ayar TV ekranından yapılmıyor; aksine, dijital amfi üzerindeki bir satır ekranda yapabiliyorsunuz. Bağlantı ayarları, hoparlör ayarları ve dil ayarları gibi ayarları sadece DVD fonksiyonunda, TV ekranından yapabiliyorsunuz. 20 adet (FM radyo) radyonuz kayıtlı ve RDS sayesinde isimlerini görebiliyorsunuz, ancak küçücük ekrandan! Bu kadar fonksiyonu bir araya getirmek önemli ancak kullanılabilir olması daha da önemli.

Bağlanabilirliğine de değinmeden geçemeyeceğim. USB evrensel bağlantı birimi olarak kendini herkese ispatlamış (Sony hariç). Sony inatla her çıkardığı cihaza bir de kendi bağlantı arabirimini (DMPORT) icat ediyor. DMPORT denen girişe Sony Ericsson telefonunuzu bağlayabileceğiniz bir aparat ya da Bluetooth (AD2P desteği geliyor) aparatı takabiliyorsunuz. Bu aparatların fiyatından bahsetmeme gerek yok herhalde (180 TL en az). DAV-DZ630’un üst modellerinde USB desteği mevcut. Tabi ki USB üzerinden sadece MP3 ya da JPEG okuyabiliyor (DivX’leri okuyamıyor). Paragraf başındaki nasihate gelelim: Sony, diğer markaların kullandığı ama senin kendine yakıştıramadığın şu teknolojileri artık bünyene al! USB, kart okuyucu ve Bluetooth bağlantılarını görmediğimiz cihaza sırt döner olduk. Optik girişin olmadığını söylemiş miydim? Tamam, seviyoruz seni Sony. Hem malzeme kaliten hem ses kaliten yüzünden bu eksikliklerine göz yumuyor ama bir taraftan da diğer markaların bağlanabilirliklerini görünce iç çekiyoruz.

Bir cevap yazın