Sony Ericsson Xperia X10

Sony Ericsson sonunda son derece gelişmiş bir akıllı telefon duyurdu ve tahmin edildiği gibi Android işletim sistemine sahip. Snapdragon tabanlı Sony Ericsson XPERIA X10 koacaman dokunmatik ekranı ve 8.1 megapiksel kamerasıyla benzer rakiplerine (Motorola DROID ve HTC HD2 gibi) iyi bir alternatif teşkil ediyor.

Sony Ericsson Xperia X10 - 1

Xperia X10’un 4″ boyutundaki kapasitif dokunmatik ekranı 480×854 çözünürlüğünde olsa da HD2’de olan çoklu-dokunuş (multi-touch) desteği bulunmuyor. Sony Ericsson telefonun Android işletim sisteminin üzerinde neredeyse hiç oynama yapmamış. Sadece teması farklı ve iki önemli uygulama yüklü. Donanım yönüyle baktığımızda bu akıllı telefonun özelliklerinin rakiplerinin pek altında kalmadığını görüyoruz: UMTS 3G HSDPA/HSUPA, WiFi b/g, Bluetooth 2.1 ve GPS. Ayrıca en hızlı mobil işlemcilerden biri olan yeni 1 GHz Qualcomm işlemcisine ve Snapdragon altyapısına sahip. Telefonun etrafındaki giriş çıkışlar: Telefonun üst ucunda bir 3.5 mm kulaklık ve microUSB girişi ve microSD yuvası var (8 GB kart hediye ediliyor). Sony Ericsson deyince insanın aklına cep telefonundan çok “fotoğraf telefonu” gelir. Şirket yine yapacağını yapmış ve bu telefona benzersiz, otomatik odaklama ve CyberShot özelliği olan 8.1 Megapiksellik bir kamera yerleştirmiş.

Sony Ericsson’un X10’a eklediği iki önemli yazılımın isimleri Timescape ve Mediascape. Yalnız bu uygulamalar Android’in birer parçasıymış gibi çalışıyorlar. Timescape olay ve etkinlikleri size yukardan aşağı doğru kayan film kareleri gibi gösteriyor. Hangi olaylardan bahsediyorz? SMS, e-mail, aramalar, sesli mesajlar, fotoğraflar, Twitter veya Facebook bildirileri ve takvim girdilerinin hepsi tek bir ekranda görüntülenebiliyor. Sanal silindir üzerinde istediğiniz kareye tıklayıp gözünüzün önüne gelmesini sağlayabilirsiniz. Bir de Infinity düğmesi var ki gerçekten hoşunuza gidebilir. Örneğin SMS karesine parmağınızla dokunup sonra bir de Infinity düğmesine basarsanız mesajı gönderen kişiyle ilgili e-posta, fotoğraf, Facebook ve bağlı bulunduğu tüm öğeler gösterilir. Yüz tanıma özelliği sayesinde ise bir fotoğrafta en fazla beş kişi etiketlerseniz, daha sonra ilgili kişinin fotoğrafına dokunduğunuzda onu doğrudan arayabilir veya mesaj atabilirsiniz.

Sony Ericsson Xperia X10 - 2

Mediascape de Timescape’e benzer çalışıyor fakat bu sefer ses, video ve fotoğraf öğelerini birleştiriyor. Bu ekranda yerel dosyaların dışında internet içeriği de görüntülenebilecek. Sony Ericcson Xperia X10’u YouTube ve benzeri video sitelerine doğrudan erişebilecek şekilde ayarlamaya çalışıyor. Telefonun yazılımı henüz hala geliştirilme aşamasında olduğundan birçok program hatası ve takılma sorunlarıyla karşılaşılıyor.

Dediğimiz gibi Sony Ericsson en gelişmiş telefonu Xperia X10 henüz hazır değil ve piyasaya 2010’dan önce çıkmayacak. Yalnız çıktığı zaman sadece Amerika ve Japonya’da değil, tüm dünyada satışına başlanacak. Ayrıca bu süre zarfında Xperia X10 Android 1.6 yerine yep yeni 2.0 işletim sistemi yüklü olarak gelebilir. Buna bağlı olarak Sony Ericsson’un kendi yazılımlarında da değişiklikler yapılabilir.

Xperia X10 genel itibariyle Sony Ericsson tutkunlarını fazlasıyla tatmin edecektir. Yalnız şirket Motorola’nın MOTOBLUR ve HTC’nin Sense’i gibi kendi kullanıcı arayüzünü eklerse rakipleri karşısındaki değeri biraz daha artar. Yani, donanımsal olarak üstün bir cep telefonu, yazılımsal hata ve eksikliklere kurban edilmemeli. 2010’a daha iki ay olduğuna göre bu eksiklikleri fazla önemsememek daha iyi olacaktır.    

Bir cevap yazın