Sony 3.2 Milyar Zarar Açıklayacak

Sony’nin Mart 2011 mali yıl sonu itibarıyla 3.2 milyar USD zarar açıklaması bekleniyor.

Sony Logo

Sony Logo

Sony, geçtiğimiz şubat ayında, Mart 2011 mali yıl sonu itibarıyla 850 milyon USD’lik kar hedefi açıklamıştı ancak gerçekleşen mali tablonun 3.2 milyar USD zarar olması bekleniyor.

Sony yaptığı açıklamada, 4.4 milyar USD’lik vadesi gelmemiş vergi ödemelerinin Japonya depremi nedeniyle hemen tahsil edildiğini, bilançonun zarar göstermesinin asıl nedeninin bu olduğunu bildirdi. Depremin Sony’nin satış hedeflerinin 270 milyon USD gerisinde kalmasına da yol açtığı ve işletme maliyetlerini de 209 milyon USD artırdığı da belirtildi. Yaklaşık 135 milyon USD’nin de tamir, temizlik, hasar düzeltme ve yenileme işlemlerine harcandığı ancak sigorta alacaklarının bu hasarın çoğunu karşılayacağına dikkat çekildi.

Her ne kadar depremin yarattığı etki bu yıl belirgin olsa da, PSN ve Qricoity ağlarında geçen Nisan’da başlayan sorunlar nedeniyle, 2012 mali durum raporunun bu yılı da aratması bekleniyor. Bu art arda gelen fiyaskolar nedeniyle müşteri desteği, cezalar, ağ geliştirmeleri gibi doğrudan harcamalar Sony’ye şimdiden 172 milyon USD’lik ek harcama yaptırmış bile. Yitirilen ticari itibarın gerçek büyüklüğünü ise zaman gösterecek.

1 Yorum

  1. Rhaim

    Ben sonye para yatırmadım hiç ama yazık adamlara. japonya’ya yardım topladılar ettiler v.b… Lakin japonyada fabrikalarının istikbali için yaptılarsada o yardımları bağışları ne diyim…

Bir cevap yazın