Son Windows Güncellemeleri Siyah Ekran Hatası Mı Veriyor?

Bir Computerworld raporuna göre Microsoft’un en yeni güvenlik güncellemeleri bazı sistemlerin ekranını siyaha bürüyor. Prevx adlı güvenlik şirketinin tepe yöneticisi Mel Morris sorunun geçen hafta keşfedildiğini ve Windows 7, Vista ve XP işletim sistemlerini etkilediğini bildirdi. Sorunun Microsoft’un Access Control List (ACL) üzerinde yaptığı değişikler sonucu oluştuğu iddia ediliyor. ACL, görsel masaüstü etkileri yaratmak için sistem kayıt anahtarlarını kullanan bir hizmet.

Yama işte bu kayıt anahtarlarını değiştiriyor ve bazı yüklü uygulamaların bu değişikliklerden haberi olmuyor. Bunun sonucunda da sistem hata veriyor. Ayrıca Morris güvenlik uygulamalarının da sorundan etkilendiklerini ve bazı kullanıcıların işletim sistemini yeniden yüklemek zorunda kaldıklarını bildirdi. Neyse ki Prevx ACL ayarlarını düzelten bir yama yayınlamış. Durun bir dakika:

Microsoft’dan buna yanıt gecikmedi. Şirket Prevx’in iddialarını asılsız olarak nitelendirdi. Microsoft, Prevx ile temasa geçerek burada suçlu olanın kendisi olmadığını “kanıtlamış.” Bunun üzerine Prevx özür dilemek zorunda kaldı. Sıfıra inen karizmaları da yanlarına kar kaldı.

Güncelleme: Micrososft konuyla ilgili bir basın açıklaması şu şeilde:

Son günlerde basına yansıyan ve Windows 7 sistemleri etkilediği ifade edilen “Siyah Ekran” sorunu hakkında Microsoft Güvenlik Ekibi’nin gerekli araştırmaları yaptığını bildirmek isteriz.

 

Bu haberlerin bazılarının içeriğinde “Siyah Ekran” sorununun düzenli olarak gerçekleştirilen Windows yazılım güncellemelerinden kaynaklandığı ifade edilmesine karşılık, bu yorumlar maalesef gerçeği yansıtmamaktadır. Buna rağmen Kasım ayında yapılan bütün güvenlik yamaları ve yazılım güncellemelerini tekrar gözden geçiren Microsoft Güvenlik Ekibi, iddia edildiği şekilde bir sorunun varlığına rastlamamıştır.

Bir cevap yazın