Son Saniyede: AMD’nin Jokeri – The Athlon XP 2600+

Son Saniyede: AMD'nin Jokeri - The Athlon XP 2600+

Aniden sonuçlar gelmeye başladı: Intel, tüm hırsına rağmen yenilgiye uğruyor. AMD ise paçayı tamamen yırtmamasına rağmen memnun olmak için çok nedeni var, çünkü testlerde fazla zorlanmadan öne geçmeyi başarıyor. Bu yüzden şirket kendisi ile gurur duymalı.

Daha önce hiç görülmedi: 2880 MHz'de çalışan AMD Athlon XP - bu 3700+'ın üzerinde bir modele karşılık geliyor.

Daha önce hiç görülmedi: 2880 MHz’de çalışan AMD Athlon XP – bu 3700+’ın üzerinde bir modele karşılık geliyor.

Peki, ne olmuştu? Thoroughbred çekirdekli yeni AMD Athlon’un çıkışından sonra AMD fanatikleri biraz hayalkırıklığına uğramıştı çünkü yeni işlemci eşit seviyelerde ısınmasına rağmen sınırlı bir saat hızı artışı sunuyordu (Athlon XP 2200+: 1800 MHz). Overclock yapılabilecek gibi durmuyordu; bu da overclock meraklıları için çok itici gelmişti. Böylece ezeli rakibi Intel Pentium 4 ile arasındaki performans farkı hızla açıldı.

Intel saat hızına gaz verdi ve P4/2533’ü çıkardı – Athlon XP 2200+ hiçbir test disiplininde bu işlemciye ayak uyduramıyordu. Teorik veya eski benchmark’larda bile. AMD başında büyük bir problem vardı ve satışlarının da düşmemesini sağlayacak bir açıklama arayışı içine girmişlerdi.

Bunun sonucunda AMD’cilerden bir kısmı Intel kampına geçerek kendilerine bir P4 aldılar. Diğerleri “Hammer’ın” yıl sonunda çıkıp hem performans açığının çaresine bakacağını hem de ekonomik olacağını düşünerek kendilerini avuttular.

İki top model yan yana: Thoroughbred "B" (Athlon XP 2600+) ve Thoroughbred "A" (Athlon XP 2200+). Çekirdek boyutunun 4 mm2 arttığı fark ediliyor.

İki top model yan yana: Thoroughbred “B” (Athlon XP 2600+) ve Thoroughbred “A” (Athlon XP 2200+). Çekirdek boyutunun 4 mm2 arttığı fark ediliyor.

Ancak artık her şey değişti. AMD çalışanları bile Dresden’den yapılan duyuruya şaşırdılar: Çeşitli optimizasyonlarla Throughbred çekirdekli Athlon XP’nin saat hızını önemli ölçüde artırmak mümkün olmuştu. Bu bir ilk: AMD saat hızında 333 MHz’lik bir sıçrayış yaparak Athlon XP 2600+’yı çıkarıyor. Şimdiye dek, saat hızını en fazla 66 MHz aralıklarla yükseltebilmişti. Üstelik sırf bu da değil – Athlon XP test örneği bu bebeği 2800 MHz’e çıkarmanın da mümkün olduğunu gösteriyor, bu da Athlon XP 3600+’a karşılık geliyor.

Bir cevap yazın