Son Meydan Muharebesi: P4/2400 ve Athlon XP 2100+ (2400+)

Giriş

Intel’in CPU stratejisinin temelinde şu yatıyor: P4 bir yandan ana masüstü işlemci pazarında lider olurken, diğer yandan da hızını artırmaya devam edecek. Şimdiye dek bu şöyle bir anlam taşıyordu: P4 çıktığına göre kullanıcı artık bu yeni platforma geçmeli. Nitekim P4 işlemci Intel için iyi bir kar marjı sağladı (tabii zor zamanlar atlattıktan sonra) ve satış rakamlarını düzeltmesine katkıda bulundu. Diğer yandan, perakende pazarında satış rakmaları hala düşük – gerçek PC tutkunları arasında az kişi P4’e yöneliyor. Bu pazar segmentinde Athlon işlemcilerini daha düşük fiyata sunan AMD liderliğini sürdürüyor. Sorunun kökeninde sadece işlemcilerin değil, P4 platformunun da AMD Athlon XP platformundan daha pahalı olması yatıyor. Ancak markalı P4 sistemler, seri üretim ve kampanyalarla kullanıcıya sunulduğunda bu senaryo değişiyor. Çünkü bu durumda diğer bileşenler hep en ucuzlarından seçiliyor. Bu da elbette kullanıcıda hayal kırıklığı yaratıyor, çünkü P4’ten beklenen yüksek performans karşılanmamış oluyor. Deneyimsiz kullanıcı bu sistemi aynı işlemciye sahip daha güçlü bir PC ile karşılaştırma şansı da bulamıyor.

100 MHz veriyolu (FSB) hızında çalışan Intel Pentium 4/2400 (Northwood çekirdekli).

100 MHz veriyolu (FSB) hızında çalışan Intel Pentium 4/2400 (Northwood çekirdekli).

Intel’in Soket 423 için P4/2000’i çıkardığı (27 Ağustos 2001) geçen yazdan bu yana, Intel’in amiral gemisi sayılan bu modelin saat frekansı 2000 MHz’den 2400 MHz’e çıktı. Bu arada üretim teknolojisi de 0.18 mikrondan 0.13 mikrona yükseldi – aynı zamanda Soket 423’ün yerini daha kompakt tasarımlı Soket 478 aldı. Şimdi ise P4 rotasını dasha yüksek saat hızlarına doğru yöneltmiş durumda; burası Intel’in kendini pazarda rakibi AMD’ye göre konumladığı yer. Zaten durum ne olursa olsun, daha düşük saat frekansınsa çalışan AMD Athlon XP ile performans yarıştırabilmek için daha yüksek saat frekansına ulaşması gerekiyor. Bugün, yani 1733 MHz’de çalışan AMD Athlon XP 2100+ çıkalı beri, iki rakip arasında 666 MHz saat frekansı farkı var. Daha önceki pek çok THG testinde kanıtlandığı gibi, performansı değerlendirirken artık tek faktör işlemcinin maksimum saat frekansı değil. Komutların CPU mimarisi içinde nasıl işlendiği çok daha önemli.

AMD Athlon XP 2100+ ve Intel Pentium 4/2400.

AMD Athlon XP 2100+ ve Intel Pentium 4/2400.

İşlemcilerin arka yüzlerinden bir görünüş.

İşlemcilerin arka yüzlerinden bir görünüş.

Pentium 4/2400 ile ilgili gerçekler: Intel’in planlarına göre bu işlemci, 100 MHz veriyolu hızına (FSB) sahip son işlemci olacak. Gelecekteki P4 işlemciler 133 MHz FSB ile çalışacak; bu da ilk aşamada daha düşük çekirdek saat hızlarının kullanılması anlamına gelecek. Tabii, saat çarpanı kilidi de varolmayı sürdürecek. 133 MHz FSB’li Pentium 4/2533, Mayıs başında, 19.0 saat çarpanı ile çıkacak. Pazarlama açısından 133 MHz yerine sistem saatini belirten 4×133, yani 533 MHz kullanılacak; bilindiği gibi bu mimaride veriler sadece QDR prosesi kullanılarak iletiliyor. (QDR-Quadruple Data Rate mimarisinde her çevrimde dört kez veri taşınırken DDR-Double Data Rate mimarisinde iki kez taşınıyor; yani QDR’da sinyal dalgalanma frekansı DDR’ın 2 katı).

Yeni ve ilginç bir özellik, çekirdek (die) boyutunun küçülmesi; Intel P4/2400’den itibaren bu uygulamaya geçmişti. CPU çekirdeği içinde her bileşen arasındaki mesafeyi %10 azaltan Intel bu şekilde üretim maliyetlerini de düşürebilir. Tabii kullanıcı açısından bu stratejinin belirgin bir avantajı yok.

Bir cevap yazın