Son Mekik Uçuşu İçin Atlantis’e Yakıt Dolduruluyor

Tarihi kalkışı 750,000 kişinin yerinde izlemesi bekleniyor.

NASA‘nın uzay mekiği programı tam 30 yıl önce Columbia‘nın kalkışıyla başlamıştı. 1981 yılındaki o ilk kalkıştan beridir bu alev püskürten tombik beyaz kelebeklere insanlığın gözü alışmıştı. Üzücü kazalara da sahne olan uzay mekiği programı sayısız bilimsel ilerlemeye imza atmış, uzay konusunda insanlığa büyük deneyim kazandırmış ve birçok kiritik görevi yerine getirmek üzere sayısız insanı dünya yörüngesine taşımıştı. Mekik ailesinde yalnızca yer denemelerinde kullanılan ilk Enterprise da dahil, Columbia, Challenger, Discovery, Atlantis ve Endeavour olmak üzere toplam 6 mekik kullanılmıştır.

Atlantis uzay mekiği önceki bir kalkışı esnasında.

Atlantis uzay mekiği önceki bir kalkışı esnasında. (STS-132)

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (National Aeronautics and Space Administration, NASA) yakın zaman önce mekik projesini artık emekli edeceklerini duyurduğunda herkes nedenini merak etmişti.  NASA projenin ve tasarımın artık çok yaşlandığını, bilim ve mühendislikteki günümüz gelişmelerini programa dahil etmenin her geçen gün zorlaştığını; verimlilik, güvenlik ve ekonomik açıdan mekik projesininin emekli olma zamanı geldiğini ve çağın son gelişmelerini barındıran daha verimli, daha güvenli ve parasının karşılığını verecek yepyeni, insanlığın uzay macerasında ufkunu geliştirecek, çok daha gelişmiş bir insanlı uzay program başlatacaklarını söylemişti.

Atlantis uzay mekiği dünya yörüngesinde.

Atlantis uzay mekiği dünya yörüngesinde.

İşte bu noktada Atlantis‘in hava şartları uygun olursa yapılması beklenen kalkışı NASA uzay mekiği projesinin son görevi olma unvanını taşıdığından tarihi bir öneme sahip. Atlantisin 35., tüm mekik projesinin 135. görevi 12 gün sürecek ve mekik Uluslararası Uzay İstasyonu’na (International Sapce Station, ISS) 3800 kg.’lık malzeme taşıyacak. Bu tarihi kalkışı yerinde izlemek üzere 750,000 kişinin Cape Canaveral üssüne gelmesi bekleniyor.

Bu son uzay mekiği kalkışının ardından insanlık birkaç yıl yeryüzünden ayrılmayacak. Bir sonraki ilk insanlı uzay uçuşunun bundan 3.5 yıl sonra yapılması bekleniyor.

Son kez yolun açık olsun Atlantis…

1 Yorum

Bir cevap yazın