ŞOK! Assassin’s Creed 2 PC İle Yeni Bir Oyun Dönemi Başlıyor (Güncellendi)

Bu günün geleceğini az çok tahmin ediyorduk, kendi aramızdaki muhabbetlerde acaba ilk kim bu sistemi uygulayacak diye merak ediyorduk. Tahminlerimiz boşa çıkmadı. O güne çok az kaldı.

Merak ettiğiniz değil mi? PC oyuncuları bu haber sizi ilgilendiriyor. Konsol sahipleri kenara çekilebilir. Ubisoft’un PC’de korsanla savaş için yeni taktikler geliştirdiğini ve bunu ilk olarak  Assassin’s Creed 2’in PC sürümü ile beraber deneyeceğini biliyorduk. Ama bilmediğimiz, bu yeni taktiklerin ne olduğuydu. Avatar’ın PC sürümünde kullanılan kopya koruma sistemi mi? Avatar’ın kırılması bir hayli zaman aldı fakat sonunda her CD-kontrol sistemine sahip kopya koruma gibi oda kırıldı. Fakat Ubisoft’un bize başka sürprizleri olduğunu öğrendik.

Ezio Assassin's Creed 2

Ubisoft sunucularına bağlandın mı? Yoo! O zaman ben oynamıyorum

Ubisoft, Assassin’s Creed 2 ile beraber bildiğimiz PC kopya koruma sistemini kökten değiştiriyor. Artık CD-kontrol yok, DRM yok, peki karşılığında ne var? Ana menüye girmek mi istiyorsunuz?  Ubisoft sunucularına (serverlarına) bağlanın! Oyunu kayıt (save) mı etmek istiyorsunuz önce Ubisoft sunucularına bağlanın! Oyuna kaldığınız yerden devam etmek mi istiyorsunuz? önce Ubisoft sunucularına bağlanın! Basitçe söyleyelim, Assassin’s Creed 2 oynamak için sürekli internete bağlı bir bilgisayarınız olması gerekiyor. Tüm kayıt ve yüklemeler (load) Ubisoft sunucularından yapılacak artık. Bilgisayarınızda herhangi bir kayıt noktası tutulmayacak.

Bu sistemin avantajları da var. Gelin Ubisoft müşteri hizmetleri ve ürün planlama sorumlusu Brent Wilkinson’a kulak verelim.

Eğer yüz adet bilgisayarınız varsa, oyunu yüz bilgisayara da yükleyebileceksiniz.

Bu sistem korsanı engelleyebilir mi? O konudan emin değiliz fakat bildiğimiz şey, artık crack grupları tarafından neredeyse ezbere hazırlanan crackler dönemi bitti. Crack gruplarının artık çok daha sofistike crackler hazırlaması gerekiyor. Bu tür adımları yakında diğer oyun firmalarından da bekleyebiliriz.

Sistemle ilgili ayrıntılar yakında gelecektir, bizimle kalın her türlü gelişmeden sizleri haberdar edeceğiz.

(Güncelleme) Ubisoft, yeni kopya koruma sisteminin, yakın zamanda piyasaya çıkacak olan The Settlers 7 dahil tüm Ubisoft PC oyunlarında kullanılacağını açıkladı. The Settlers 7’nin şu an beta testleri yapılıyor. Beta testleri UK ve USA kullanıcılarına özel olduğu için, Ubisoft’un yeni kopya koruma sistemini şimdilik deneyemiyoruz.

35 Yorum

 1. liquidcat

  Her zaman olduğu gibi orjinal oyun sahiplerini daha fazla sıkıntıya sokmaya yarayacak bir sistem. Ama netten beleşe oyun indirenler de konsola çıkıyor da pcye neden çıkmıyor diye ağlarlarken bir daha düşünsünler. En basit hırsızlık yöntemi netten indirmek olan bir sistemde oyun geliştiricileri haklı olarak para kazanamayacakları bir platforma oyun yapmak istemeyeceklerdir. Bence en güzel kopya koruma sistemi steam gibi online kopya koruma sistemleri. Her an bağlı olmak zorunda değilsiniz ancak doğrulamayı online yapma zorunluluğunuz var.

 2. Tahir Meylani

  Steam’i hepimiz seviyoruz, Steam bir çok korsan kullanıcıyı orijinal oyunla tanıştırdı ve korsanla mücadelede bir bakıma başarılı oldu ama korsanı engelleyemedi.

  Steam oyunlarının korsan oynanabildiği sır değil hatta steamworks kullanan multiplayer oyunlar bile korsan oynanabiliyor. Call of Duty MW2 ve Counter strike Source gibi.

  Ubisoft, başarılı olur mu bilmiyorum fakat eninde sonunda bir firma bunu deneyecekti. İlk gönüllü Ubisoft oldu.

  Benim Ubisoft’a daha çok kızdığım başka bir konu var o da Assassin’s Creed 2’yi PC’de 60 dolara satması. Evet, konsolda parayla satılan DLC’ler de dahil o fiyata fakat ben belki DLC istemiyorum bana bu seçenek sunulmalıydı. O DLC’lerin ana oyundan çıkarılıp öyle satıldığınıda biliyoruz.

 3. MaRIkO

  Korsanı engelleyecek hertürlü sisteme destek veririm. Ama mühim olan korsanı cidden engelleyebilmesi. Şimdiki sistemleri biliyorsunuz korsanı engelleyemediği gibi kanuni yollardan parasını vererek alanların başını ağrıtmaktan başka birşeyde yapmıyor. Eğer bu sistem ile Ubisoft korsanı engelleyebilecekse bence hiçbir sakıncası yok yaptıklarının ama gene parasını veripte alanlar işkence çekecekse ozaman bir patch hazırlasınlar oyun korsana düşerse eğer parasını verip alanlarıda bu korumanın dışında bıraksınlar.

  Ayrıca Tahir’e katılıyorum. DLC leri zorla satmak ne demek. Hiç bir mantığı yok.

 4. Uğur Yurtsever

  Ubisoft = Epic Fail =)

  Fransız orijinli olup da, yaratıcılıktan bu kadar uzak insanların çalıştığı başka bir oyun firması var mıdır? Sanmıyorum. Herkes EA’e veya Activision’a kızıyor, ancak Ubisoft şu an PC oyunculuğunun önünü kesen en utanmaz firma. Yaptıkları ve yayınladıkları oyunların yarısından fazlasının kötü olduğu konusuna girmiyorum bile. Bireysel olarak Ubisoft oyunları benim için bir haber değer bile taşımıyor, çok uzun zamandır.

 5. Uğur Yurtsever

  Açıkçası konu korsanı engellemek değil. Bu çaptaki firmalar zaten büyük gelirler elde ediyorlar. Amaçları karlarını maksimize etmek. Bu durumda da oyunları orjinal olarak satın alan oyuncular işkence çekiyor.

  İlk Mass Effect’i hatırlayın. Ama EA ne yaptı, ikinci oyunda bütün koruma yöntemlerini kaldırdı ve BioWare’in de yardımıyla oyunu orjinal alanlara ufak güzellikler sunacak Cerberus Network’u kurdu Mass Effect 2 için. EA battı mı hayır. Muhtemelen Mass Effect 2 satış rekorları kıracak.

  Bu tip örnekler çoğaltılabilir. Zira Ubi’dekilerin açıklamalarına bakılırsa bu yöntemin korsanı engelleyeceğinden kendileri bile emin değiller. Tarihlerinde Assassin’s Creed’ten başka dişe dokunur bir IP yaratamamış ama hasbel kader semirmiş başka bir oyun firması daha yoktur. Kafaları artık ancak böyle garip fikirlere basıyor.

   

 6. güzel insan

  Makul bir fiyattan satsalar neyse,multiplayer desteği olmayan,büyük ihtimalle 1-2haftada bitirip bir daha bakmayacağım bir oyuna 60$ vermem ben arkadaş.Yap 20-30$ bak nasıl satıyor oyun.

 7. Tahir Meylani

  Ubisoft oyunları Türkiye’de 50 TL’ye satılıyor. Assassin’s Creed 2’de muhtemelen 60 TL’ye satılır. Rusya’da uygulanıyor o sistem ve gayet başarılı, 20 dolara satılıyor bütün oyunlar. Bu fiyat politikası sayesinde korsanda ciddi bir azalma görüldü Rusya’da.

  Rusya oyun pazarı ile ilgili geniş bir haber yapmıştık merak edenler buraya bakabilir http://oyun.thgtr.com/haber/oyun/rusya-oyun-pazarindan-carpici-notlar

 8. Ziyaretçi

  “en güzel kopya koruma sistemi steam gibi online kopya koruma sistemleri. “

  Steam bir dağıtım sistemi. Kopya koruma ya da DRM değil. Valve oyunları bile dibine kadar kırılırken böyle bir şey düşünmek de iyiymiş.

 9. Soner

  Bu ilk değil ki. Steam Zaten oyunların save lerini sunucuya kaydediyor. Oyunlar sunucudan indiriliyor ve o şekilde oynanıyor. Bi nevi Steam kopyası veya steam benzeri gibi bişey olacak o zaman…

  • Tahir Meylani

   “Steam Cloud” dediğin sistemin adı. Evet, çok benziyor sistemler fakat arada bir fark var. Steam Cloud, mecburi değil, sadece savelerini saklamak isteyenler için bir kolaylık.

   Ama Ubisoft, bu sistemi zorunlu hale getiriyor. İnternet olmadan save yapılmayacak bir sistem geliştirmişler.

 10. Vernoncougar

  Turkıyeye yenı gelen orjınal pc oyunları en az 80TL den satılmaya baslıyor, kopya ıse 5TL.Fıyatlar ındırılmedıgı surece korsan bıtmez,alınan tedbırlerın hepsı hıkaye,4-5 bılgısayar muhendısınden olusan crack grupları var,ıslerı guclerı bu,durduramazlar bu adamları korsan her zaman var olacaktır tek care fıyat polıtıkası.

 11. Ziyaretçi

  bende fiyat konusuna katılıyorum asgari ucretin 550 lira olduğu bi ılkede kimse 90-100 tl oyuna veremez herkez ister oyunu yapanın hakıkını vermek ama hakaları bu değil 20 tl bence en kral oyunun hakkı ama yapımcılar az satıyım çok kazanıyım politakasından vazgecemedikçe korsana evet

 12. Gameolog

  “”Eğer yüz adet bilgisayarınız varsa, oyunu yüz bilgisayara da yükleyebileceksiniz.””

   

  Eğer bu laf doğru ise ben 5 arkadaş toplanıp ortak oyun alırım. tabi her yükleyişte farklı üye olmak zorunda kalıcaz yoksa aynı kullanıcı demek aynı save demek… e o zaman nerde bu sistemin avantajı. DRMlerin makyajlı hali bu yeni sistem.

   

  Son olarak şunuda belirteyim iki gun oynayıp da bitireceğim bir oyuna 80 tl vermem kimse kusura bakmasın. online olsun tamam veririm ama offline oyuna hele hele ubisoft oyunlarına asla…

 13. Özgür Hasançebi

  Korsanın tek ama tek çözümü firmaların açgözlü kapitalist mantığı bırakıp daha optimist fiyatlarla piyasaya girmesidir. Sen 100 veya 80 herneyse bu fiyata oyun!! satmaya kalkarsan ki pazarının büyük bölümü bu gelir grubunda olmayan toplumlar. Hal böyleyken sonuna kadar korsanı desteklerim ve sonuna kadar da korsanın arkasındayım. 100 dvd arşivi yapmış birisi, diğeri de aynı paraya otomobil almış. Sizce de biraz ironi değil mi??

 14. sonageldik

  Ben crack ustalarını çok yoracağına inanmıyorum. Karmaşık düşünmeye yada kafamızı karıştırmaya hiç gerek yok. Basit ve düz mantık kuralım ve şöyle düşünelim:

  bu oyun her türlü güncelleme ve kayıtlar için sunucuya bağlanıyor. bu sunucuların da adresleri oyunda girilmiş durumda. Sunucu adreslerini CRACKER ların hazırlayacakları adrese yönlendirerek bu sorun halledilebilir.Bu bile karmaşık. Çünkü oyuna internete bağlı olduğunu ve sunucuya bağlandığını da yutturabilirsiniz. Crack yönteminde local server tarzı bir yapılandırma sorunu çözecektir.

  Asıl mesele şu; Büyük hackerların cebini UBI firması şişirmediyse katı bir önlem alamayacaklardır. Böyle olsa bile yine bir babayiğit çıkar ve kırar. Yeni olduğu için, az bi sabredelim bakalım ;))

 15. Alper

  Ubisoft’u bende sevmem,oyun dağıtım politikaları oyuncular üzerinde negatif etki yaratmıştır hep ,en azından bu benim görüşüm&gördüklerim,duyduklarım.Korsan olayına gelince razor1911 grubu olduğu gibi kalmıyor,eleman yetiştiriyor grubun soyunu devam ettirmek için.Korsanlığın kökünü hiç bir zaman kazıyamazsınız ancak azaltabilinebilir.Şunu unutmayın arkadaşlar “Paran yoksa almayacaksın kardeşim” değil ben diyorumki “SANA BUNDAN SONRA FERRARI YOK KARDEŞİM”ya fiyatları çekeceksin yada korsana devam.

 16. isot

  fiyat bencede evet pahalı ama devlet vergiyi çok alınca 30 liralık oyun 60 olmuyormu bakmadım ama türkiye fiyatıyla avrupa fiyatı arasında fark varmı. eger varsa bu sadece devletin uyguladıgı vergidendir demek kalıyo bir tek.

  • Tahir Meylani

   Pek bilinmiyor ama Türkiye’de oyunlar KDV+ÖTV (özel tüketim vergisi) ile satılıyor. Yani kabaca oyunlara ödediğiniz paranın yaklaşık %40’ı devlete gidiyor. Emin olmamakla beraber Avrupa’da oyunlar için bu kadar yüksek vergi alındığını zannetmiyorum.

 17. Ziyaretçi

  arkadaşlar assassins creed2 oynuorum. (pc)

  ama daha oyunun başlarndayken dondu.. yani davincinin silahı werdiği yerdeyim. silahı elime takarken dondu oyun.. defalarca aç kapa yaptım olmuyor. ltfn yardım edin 🙁 İZMİR SEDA…

 18. OKAN YILMAZ

  ÖNCELİKLE KESİNLİKLE KORSANA KARŞI DEĞİLİM…NEDEN Mİ..? AÇIKLAYAYIM… Sizinde daha önce yorumlarınızda bahsettiğiniz gibi bir oyuun 60-70 Ş kaç kişinin iktisadi gücü bu parayı verebilmeye yetecek…? haaa tuzu kuru olanlar için zaten bir sorun yok…Onlar hem konsollarına hem de pc’lerine çifter çifter alabilirler…Ya zar zor evine derme çatma bir pc alabilen insanlar…?!…Yaaa..beyler nerede yaşıyorsunuz siz…Burası Türkiye…Bu ülkenin % 60’ı asgari ücretle çalışıyor…bahsettiğiniz oyun ücreti neredeyse onların aylık mutfak masrafı…Üretici firmalara gelince…Onlar 20-30 Tl gibi makul bir rakamla oyunu satışa arz ettiler de biz mi orjinal almadık…?! ONUN İÇİN YAŞASIN HACKERLAR…eLLERİNİZ,KOLLARINIZ, ZİHNİNİZ DERT GÖRMESİN…bU SON KORUMA SİSTEMİ DE AŞILACAKTIR EMİNİM….

 19. Ziyaretçi

  Hayatında steam kullanmamış insanlar gelip 20-30tlye orjinal sattılar da biz mi almadık demesin.Steam 2$a bile sattı,aldın mı?Eminim bi bahanen vardır kredi kartı falan.Warband 30 a satılıyor,zamanında kabus22 falan vardı onlarda satmadı.Kendinizi klasik Türk avuntularıyla kandırmayın,en iyi yaptığınız şey bu zaten.60$-70$ wtf?2milyarlık pc toplayıp millete hava atmayı bilenler gelip ay orj alamıyoruz para yetmiyor demesin.

 20. Ziyaretçi

  Devletten de şikayet edenler ananız babanız zamanında verdi onlara oyları,ayaklanmadı,pasif pasif koyun gibi oturdular şimdi gelip ay çok vergi alıyorlar demeyin.Zaten halkın %50si bu insanlara oy veriyor kalan kesmin %10 küçük kurtçuklar (enik falan,hani 3hilalleri var falan),%20si bu faşist kurtçuklardan korktuğu için onlarla bir olan korkaklar,e ne kaldı geriye?Yemin ediyorum tiksiniyorum bu ülkeden,ilk fırsatta başka bir ülkeden vatandaşlık alıp hiçbir şekilde geri dönmemeyi planlıyorum.oh mis.

 21. Erasmus

  İyi Günler

  Bu başlıkta da bazı anlaşılmaz noktalar var, bunlar hakkında birkaç not.

  1. PC veya konsol oyunu bir yaşam hakkı değildir, lüks tüketimdir. Bu yüzden çok fazla oyun almak zorunda olduğumuzu sanmıyorum. PC oyunu oynamak, sağlık ve eğitim hakkı gibi bir hak değildir.

  2. Vergilerini ödemeyenler, zengin olmalarına rağmen burs alanlar, hayali ihracat yapanlar, sahte ürün kullananlar v.s. yüzünden bu vergiler altında eziliyoruz. Çünkü onların ödemediği parayı da bizden çıkartmaya çalışıyorlar.

   

   

Bir cevap yazın