Sniper Elite V2 İnceleme

Sniper Elite V2 resmi olarak satışa çıktıktan sonra atmosfer bakımından sniper oyunlarının şahı olmuştur, buradan herkese duyuralım. Zeplinler, adeta gidebilecekmişiz gibi gözüken ufuklar, çatışma sesleri, savaşın tüm yorgunluğunu sırtlamış sokaklar, harabe yapılar, ara ara ölüm sessizliğini motorundan çıkan homurtular ile yaran tayyareler… Kesinlikle 1945’te hissediyorsunuz, özellikle girdiğiniz bazı binalarda yüzü gözü is olmuş oyuncak bebekleri görünce bir süre donakalıyorsunuz…

Yapımcılar, bir husus dışında her yeri kalite kokan bir oyun geliştirmiş. İsterseniz gizliliğe dayalı bir oyun güdün, havan topları yeri döverken çıkan sesten faydalanarak kimse fark etmeden tüfeğinizi ateşleyin. İsterseniz bir avcı edasıyla düşmana tuzaklar kurun, Nazi askerlerini tek tek avlayın. ‘Yok, ben çatışmazsam olmaz. MP 40’ı alırım, akarım, arada nişancılık da yaparım.’ diyenler dahi bu oyunda eğlenecek.

Hele hele en son Mortal Kombat ile sunulan xray efektlerini böyle bir oyunda görmek sizi ekran başına kitleyecek. Oyuncuya karşısında biri olduğu hissiyatını veren oyun sayısı çok azdır ve başarısı sorgulanır. Sniper Elite V2, bu hissi veren ve çıtayı en ileriye taşıyan oyun diyebiliriz ve kesinlikle aksini iddia etmek imkan dahilinde değil. Evet, o derece… Zira oyun tüfeğinizden çıkan merminin, düşmanın hayalarından kafa tasına kadar, xray efektiyle nereye girip çıktığını gösteriyor. Bir çatışma esnasında hemen hemen benle aynı yükseklikte bulunan bir düşman keskin nişancısını öyle bir avladım ki tüfeğimden çıkan mermi düşman askerinin çenesinden girdi, bu doğrultuda akciğerini delip devam etti ve ayak topuğundan çıktı… Çatışmalarda düşmana gönderdiğiniz merminin değdiği kemikler parçalanırken, organlar ise tanımsız bir hal alıyor. Vurulan ve patlamaya maruz kalan askerlerin verdiği tepkiler ve animasyonlar işçiliğin kalitesini gözler önüne seriyor.

Oynanış, atmosfer, sunum, hikaye neredeyse her şey harika. Dört dörtlük denen seviye ne yazık ki kıl payıyla kaçmış. Rebellion oyun tarihine adını altın harflerle yazdırabilirmiş ama, kusura bakmayın tekrarlıyorum, oyun en zor seviyede dahi kolay gibi…

11 Yorum

 1. Sabertooth

  Oyunu gerçekten merak ediyordum. İncelemeniz çok işime yaradı. Yapay zeka konusunda da size katılıyorum Sayın Turhal. Ama yine de, Charles H. Duell in “icat edilebilecek herşey icat edilmiştir.” sözü gibi bir yanılmaya düşmemek gerek. Belki birgün oyunlardaki NPC ler zekalarındaki o “yapaylıktan” kurtulurlar. Hiç belli olmaz.

 2. Hicip

  2-3 bölümden sonra baymaya başlıyor. Sürekli aynı şeyler, belli bi süreden sonra browser oyunuymuş hissi veriyor. Karşına adamlar çıkıyor ve öldürüyorsun.
  Oyunu Sniper Elite modunda oynamama rağmen bu hissi verdi..

 3. Mokoko

  ilk oyununda online ücretsizdi yani orj almaya gerek yoktu ama internet hızlarından dolayı çok lağlıydı ve çok iyi oynuyordum acaba şimdiide beleş yaparlarmı online’ı ve eskisi gibi 5’e 5 çarpışmalar varmı acaba ? bakacaz artık

 4. Schevko

  İnceleme için teşekkürler. Ben de ilgilenenler için birkaç bilgi vereyim. Ben oyunu Xbox 360’da oynuyorum.

  Sniper elite zorluk seviyesinde oyunun sizin incelemesini yaptığınız PC versiyonundan daha zor olduğunu söyleyebilirim.

  Birkaç kez düşman sniperlar tarafından kafadan tek mermi ile indirildiğim oldu. Diğer durumlarda da iki mermi ile ölüyorsunuz. Ayrıca yüksek yerlerde olmanıza rağmen arkadan dolaşan düşman da çok oluyor. O yüzden bulunduğum bölge çok hakimse mayınlarla koruma altına almak zorunda kalıyorum.

  Fakat ilk oyun kadar iyi olmadığı tespitinize katılıyorum. İlk Sniper Elite’in gönlümde ayrı bir yeri vardır.

 5. Mahmut

  Savaşın gizli kahramanları olarak adlandırılan Sniper olmak ister misiniz ? Bu soruya yanıtınız evet ise sizi Sniper Elite V2 ile tanıştırmak istiyorum.2.Dünya savaşının sonundaki karanlık günlerde Berlin Harabelerinde bir kurşunla geçmişi değiştirebilirsiniz.Sniper Elite oyunun devamı olan V2 sizlere otantik bir Sniper simulasyonu yaşatmayı hedefliyor.Kurşunuzu iyi kullanın çünkü Sniperda ateş ederken dikkat etmeniz gereken ayrıntılar yer alıyor.(yerçekimi, rüzgar, hız) X-Ray Kill Cam özelliğiyle tanışın ! Bu özellik Kill Cam’inizi oldukça eğlenceli kılıyor.Bir merminin vücut üstündeki etkisini ve organların zarar görmesini izleyin.Sniper Elite V2 der ki ; “Bir kurşun, tarihi değiştirebilir”

 6. Kazım

  mahmut arkadaşta bu oyuna güzel bir yorum yapmış kısa ve öz aslında böyle kendinde yorum yapacaksın oyuna mahmut krdeş gibi kendi fikirlerini kendince bu oyunun incelemesini yada ön inclemesini yapacaksın aslında farklı bir bakış açısıyla farklı bir eleştiri yapacaksn oyuna gerçi mahmut krdeşin yaptığı eleştiri değil tanıtım gibi birşey bence ve son cümlesini çok sevdim ”Bir kurşun,tarihi değiştirebilir” çok beyendim gerçekten bu son sözünü

 7. Yavuz

  Ben oyunu beğenmedim, bilhassa online berbat. Genelde oyunu online oynamak için alır veya indiriim. Sniper elite ile sniper elite v2 yi oline kıyaslama yaparsak, sniper elite daha güzel. Baştan savma bi oyun yapmışlar.

Bir cevap yazın