SLI Geliyor: PCI Express’i İncelemenin Tam Sırası

Bağlantıyı Bantlamak, BIOS’u Güncellemek

Üstteki yuva x16 PCI Express görüntü kartını barındırıyor. Buradaki "x16" basitçe 16 mantıksal PCI Express veriyolunu belirtiyor. Bazı temas noktalarını bantlayarak kartı daha düşük hızlarda çalıştırmak olanaklı.

Üstteki yuva x16 PCI Express görüntü kartını barındırıyor. Buradaki “x16” basitçe 16 mantıksal PCI Express veriyolunu belirtiyor. Bazı temas noktalarını bantlayarak kartı daha düşük hızlarda çalıştırmak olanaklı.

Perakende satışı yapılan anakartlarda genellikle düşük hızlı PCIe kipleri bulunmuyor; çünkü Intel bu seçeneği sağlamamış (aslında hemen tüm AGP-tabanlı ürünlerde bu seçenek bulunur). Yine de bu özellik anakart üreticisine özel bir BIOS isteği yaparak ve kart üzerindeki gerekmeyen bağlantı noktalarını kapatarak elde edilebiliyor. Bu yavaş aktarım hızlarının denenmesi için akıllıca bir yol.

PCI Express Yoları Akım başına veriyolu genişliği Veriyolu genişliği, çift yönlü (duplex)
1 256 MB/s 512 MB/s
2 512 MB/s 1 GB/s
4 1 GB/s 2 GB/s
8 2 GB/s 4 GB/s
16 4 GB/s 8 GB/s

Yukarıda gereken özel veri aktarım hızını sağlamak için temas noktaları bantlanmış bir x16 PCI Express yuvası. Büyütmek için tıklayın.

Yukarıda gereken özel veri aktarım hızını sağlamak için temas noktaları bantlanmış bir x16 PCI Express yuvası. Büyütmek için tıklayın.

Bir cevap yazın