SLI Geliyor: PCI Express’i İncelemenin Tam Sırası

SLI Geliyor: PCI Express'i İncelemenin Tam Sırası

Geçtiğimiz Temmuz ayında Intel yeni PCI Express yongasetleri olan 915P ve 925X’i tanıtırken, Athlon64’ün ATI, NVIDIA veya VIA’dan uygun altyapı bekleyişi sürüyor. PCI Express tanıtımı çok ses getirmedi, çünkü DDR2 bellek ve PCI Express grafik beraberliği umulan başarım patlamasını yaratmaktan uzak kaldı. Ortaya konan durumda yeni AGP sistemler ve PCI Express kullananlar arasında fark bulunmuyor. Bunun en önemli nedenlerinden birisi son 3B oyunların bile AGP8x’ten 4 kat daha hızlı veri aktaran bir yapıya gereksinim duymamaları.

Yeni arayüzün gereksiz olduğunu söylemek ise biraz boşboğazlık olacak. PCI Express şimdiden, uzman düzeyi ürünler için yararlı olduğunu kanıtladı. Geleceğin 3B oyun ve uygulamalarının da daha gerçekçi olacakları ve sonuç olarak daha yüksek veriyolu genişliğine gereksinim duyacakları kesin.

Gelecekteki görüntü arayüzlerinin gerçekte ne kadar veriyolu genişliği gerektireceği ise belirsiz. Bu sorunun yanıtını bulabilmek için biraz çevremize bakındık ve tüm olası PCI Express hızlarını denemeye karar vedik: x1, x2, x4, x8 ve x16. Şu an bulunabilecek, en çok veriyolu genişliği gerektiren donanım olarak ATI Radeon X800XT ve NVIDIA GeForce 6800 GT’yi deneylerimizde kullandık. Sonuçlar gelecekteki PCI Express veriyolu gereksinimlerini belirlemek açısından yararlı oldu.

Bir cevap yazın