Skyrim’den İnanılmaz Açılış

Henüz ilk gününde oyunu Steam üzerinden 250 bine yakın kişi oynuyor.

Hemen herkes bugünlerde Call of Duty: Modern Warfare 3’ün nasıl da inanılmaz satış rakamlarını yakaladığını konuşuyor olmalı. Evet, ilk günde 9.5 milyon gibi bir satışa ulaşmak gerçekten muazzam bir başarı. Ancak şu da bir gerçek ki bu satışların çok büyük bir kısmı Xbox 360 platformunda. PC oyuncuları ise artık Call of Duty serisine en az rağbet eden oyuncu topluluğu olsa gerek. Zira Modern Warfare 3, şu an ne Modern Warfare 2’nin, ne de Black Ops’un oyuncu rakamlarına ulaşabilmiş değil Steam üzerinde. Modern Warfare 2, ilk haftasında 100 bin, Black Ops ise 120 bin tepe noktasını devirmişti Steam’de. Ancak Modern Warfare 3, şimdilik 78 binde takılmış gibi görünüyor (tabii bunlar aynı anda oynama rakamları, satış rakamları değil).

Uzun süredir merakla beklenen ve dün raflarla buluşan Elder Scrolls V: Skyrim ise, şu an Steam’de 231,000’den fazla oyuncuya ulaşmış durumda. Evet, yanlış okumadınız. Yani Skyrim için World of Warcraft ve StarCraft 2’den sonra son yıllardaki en büyük PC açılışlarından biri diyebiliriz. Bu, aynı zamanda en büyük Steam açılışı anlamına geliyor. Merak edenler için Portal 2 ilk iki gününde yalnızca 100bin barajına yetişebilmişti..

Peki Skyrim’in yakaladığı bu rakamların altında yatan gerçek ne?

Görünüşe bakılırsa PC oyuncuları, kaliteli ve zengin bir içerik sunduğu sürece yalnızca tek kişilik senaryoya sahip bir oyunu da satın alabiliyormuş. Üstelik Skyrim’in çıkmadan iki gün önce korsana yenik düştüğünü de belirtmemiz gerek. Umarım bu başarı, oyun geliştiricileri için bir örnek olur ve artık “kopyala-yapıştır” kafasıyla oyunlar tasarlamaktan biraz olsun vazgeçerler.

Skyrim incelememizin de yolda olduğunu söyleyelim yeri gelmişken. Ayrıca bir de performans testimiz olacak.

7 Yorum

 1. Vernoncougar

  2560×1600 16:10
  Antialiasing 4 Samples
  Anisotropic Filtering 16 Samples
  Texture Quality High
  Radial Blur Quality High
  Shadow Detail Ultra
  Decal Quality Ultra
  FXAA Kapali
  Reflect Land Evet
  Reflect Trees Evet
  Reflect Objects Evet
  Reflect Sky Evet
  Object Fade 15
  Actor Fade 15
  Grass Fade 7
  Specularity Fade 15
  Light Fade 35
  Item Fade 15
  Distant Object Detail Ultra
  Object Detail Fade Evet

  Sorunsuz super akici oynaniyor, en az 60FPS, gece olunca ambians ne hos degilmi? 🙂

 2. Vernoncougar

  Grafikler olaganustu, oynamak cok keyifli bu oyunu. Ucsuz bucaksiz bir harita uzerinde git gidebildigin kadar, bu kadar reklam bosuna degilmis. Yeti`lerden tekme yedigimizde neden 50m havalaniyoruz? 🙂 yada mamut disini popomuza gecirdigi zaman olanlara ne demeli? 🙂 Elder Scrolls serisinin en kalitelisi gercekten, bilmediginiz magaralara girmeyin arkadaslar basiniza hersey gelebilir haha :)) The Lord of The Rings War in The North`da hic fena degilmis bu arada kolaylikla vakit olduruyor hele hele su buz gibi Ankara sogugunda. Oyunlar harika bol bol oynayalim bakalim, herkese keyifli oyunlar diliyorum..

 3. Zeratul

  Oyunseverleri hayal kırıklığına uğratmayan bir oyun oldu, Düşük sistemlere bile iyi optimize edilmiş, devasa boyutlarda olupta istenileni veremeyen oyunlara nazaran boyutu küçük ama haritası oldukça geniş ve grafiklerde bir okadar güzel, Belki oyun içi muhabbetler biraz uzar gider ama, çat pat ingilizcesi olanlar sıkıntı çekmez

Bir cevap yazın