Skyrim Oyunculara İlk Kez İdeal Karakterlerini Yaratma İmkanı Tanıyacak

Skyrim, karakter yaratma sürecini modernize ediyor. Artık kafa karışıklığına son!

Bethesda’dan tasarım direktörü Todd Howard, Gamasutra‘ya verdiği röportajda yeni oyunları Elder Scrolls V: Skyrim ile önceki Elder Scrolls oyunlarındaki karakter yaratma sisteminde köklü değişikliklere gittiklerini belirtmiş.

Skyrim’de serinin önceki oyunlarına oranla daha az istatistik olacak ve bazı yeteneklere de elveda diyeceğiz. Howard bunun oyunu kolaylaştırmak için atılmış bir adım olmadığını ısrarla vurguluyor. Tam aksine amaç, tecrübeli oyuncuların dahi kafasını karıştırabilen bu sistemi modernize etmek.

Howard’a göre önceki Elder Scrolls oyunlarının temel problemi, oyunculara henüz oyunun başında önemli seçimler yaptırması. Aslına bakarsanız bu birçok RPG’de gördüğümüz temel bir sorun. Birçok oyunun daha başında kim olmak ve hangi yeteneklere almak istediğimizle ilgili önemli tercihler yapmak durumunda kalıyoruz. Ancak bütün bu süreçte hesaba katılmayan bir şey var: “Henüz daha oyunu oynamadık ki!”

Bu noktada Howard, Skyrim’de oyuncuları kötü bir tercih yapmış olma hissinden kurtaracaklarını belirtiyor:

Oblivion’da olan şey şuydu: Oyuna başlıyorsunuz, üç saat oynuyorsunuz ve daha sonra yanlış bir seçim yaptığınızın farkına vararak yeniden başlamaya karar veriyorsunuz. Bu yüzden biz de bu hissi hafifletmek için çalışıyoruz. Ayrıca kontroller de daha iyi olacak. Çok daha zarif…

Bu köklü değişiklik, bir RPG’nin sahip olması gereken kompleks yapıyı ne derece etkileyecek peki? Bu soruya oyunu görmeden yanıt vermek pek mümkün değil. Ancak mutlaka bu köklü değişimden rahatsız olanlar çıkacaktır. Sonuç olarak herkesi memnun etmek kolay bir iş değil. Özellikle de söz konusu bu açıdan sabıkalı Bethesda ise…

6 Yorum

 1. Halit

  sayın Uğur Yurtsever, abi siteyi ne yapmışsınız böyle. çok kötü olmuş. ..ben eski halini istiyorum. siyah ekranda gitmiş. yapmayın gözünüzü seviyim. daha geçen gün sitenin diğer ülkelerine girdim. en çok bizimkini beyenmiştim. site düzeni çok süperdi. neden iyi şeyleri bozuyorsunuz abicim. size bu fikirleri kimler veiyor. yazıktır

   • Halit

    dün gece 4 ten bugün öğlen 4 de kadar deşişik bir sayfa sistemi vardı. önce bil öyle yaz. sanırım bir deneme idi. ilerde o sisteme tamamen geçilirse ben bu siteyi bırakmak zorunda kalırım. çünki bana o sistemde yazı okumak çok zor. gerekçelerini Uğur bey biliyor.

   • Halit

    zaten bugünkü yazılarını okudum. herkese bulaşmısın. oyun inceleyen sitenin yırumcusu Osman bey in ailesini karıştrmışsın. bunasıl bir yorumculuk anlayışı. saygısızlık hakarete varan sözler. böyle niyetleriniz varsa başka sitelerde boy göstermenizi öneririm.

Bir cevap yazın