Skype 8.5 Milyar Dolara Satıldı

Skype LogoBir süredir Skype’ın satılacağı yönünde haberler internette dolaşıyordu. Potansiyel alıcılar arasında kimler yoktu ki Facebook, Google, Microsoft. Ancak talipliler arasında en iyi anlaşmayı Microsoft sunmuş olacak ki pazarlığı sonlandırmış. Bu anlaşma 2007 yılında 6 milyar dolarlık reklam firması Aquantive alımını da geçerek Microsoft’un tarihinde ilk sıraya yerleşiyor.

2003 yılında kurulan Skype ilk olarak eBay tarafından 2005 yılında 2.6 milyar dolara satın alındı. 2009 yılında eBay hisselerinin %70’ini bir grup yatırımcıya sattı. Skype’ın önü açık olsa da eBay bir türlü bu firmadan umduğunu bulamadı. Kârlılık açısından da Skype hala emekleme aşamasında bir firma olarak görülüyor.

Microsoft’un eBay’e göre daha iyi bir alıcı olduğu açık. Bakalım Skype’ı nasıl bir gelecek bekliyor. Bazı uzmanlar uygulamanın Xbox 360 ve Kinect ya da Microsoft’un en yaygın kullanılan yazılımlarından birisi olan Office’le birleştirilebileceğini belirtiyor. Ancak herkesin ortak paydada buluştuğu nokta Microsoft’un Skype’ı almasındaki en önemli nedenin Windows Phone 7 olduğu. Bu satın alımdan sonra Android üzerindeki Google Talk ve Apple’ın FaceTime yazılımlarıyla daha kolay rekabet edebilecek.

Girişte de söylediğimiz gibi bir süredir Google ve Facebook’un da Skype’ın tamamını ya da bir bölümünü satın almak istediği söyleniyordu. Google’ın zaten ses hizmeti olduğu düşünülürse daha iştahlı bir alıcı olan Facebook’un bu savaşı kaybettiği söylenebilir. Ama ileride büyük paralar yatırmadan bu hizmetten faydalanma şansı olabilir. Ne de olsa Facebook’un yatırımcıları arasında Microsoft da yer alıyor. Ayrıca Facebook’un daha önceden Skype’la bir anlaması da mevcut belki bunun geliştirilmesi ileride gündeme gelebilir.

Bir cevap yazın